ΙΤΑΛΙΑ

Ίδρωσε η Καντού κόντρα στην Μπιέλα

Μπορεί να ίδρωσε αλλά στο τέλος έκαμψε την αντίσταση της Μπιέλα με σκορ 66-61. Εύκολη νίκη για τη Σιένα η οποία επέστρεψε στις νίκες κόντρα στην Σάσαρι

Η Καντού αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ (32-34) στο ημίχρονο, κατάφερε να νικήσει την Μπιέλα με σκορ 66-61, χάρη σε ένα επιμέρους 19-11 στο γ΄δεκάλεπτο.

Η ομάδα του Αντρέα Τρινκέρι είχε σε καλή βραδιά τους Μαρκονάτο και Μπαζίλε οι οποίοι πέτυχαν από 12 πόντους έκαστος, ενώ καθοριστικός ήταν ο Λιούνεν με 9 πόντους και 7 ριμπάουντ. Στην αντίπερα όχθη, ο Ματέο Σοράνια λίγο έλειψε να κάνει τη ζημιά, με τους 21 πόντους.

Πολύ καλός ήταν ο Μιχάλης Κακιούζης στη νίκη της Ρόμα επί της Καζάλε Μονφεράτο με σκορ 93-92, καθώς πέτυχε 14 πόντους και μάζεψε 4 ριμπάουντ.

Τα αποτελέσματα της 15ης αγωνιστικής του ιταλικού πρωταθλήματος: Καντού - Μπιέλα 66-61, Μπενετόν Τρεβίζο - Βενέτσια 67-68, Σάσαρι - Σιένα 75-91, Καζέρτα - Μοντεγκρανάρο 66-75, Κρεμόνα - Βαρέζε 69-61, Καζάλε - Βίρτους Ρόμα 92-93, Σκαβολίνι Πέζαρο - Βίρτους Μπολόνια 86-77.

Να υπενθυμίσουμε ότι στο παιχνίδι που άνοιξε την 15η αγωνιστική, η Αρμάνι Μιλάνο υπέστη ήττα σοκ από την Τέραμο καθώς ηττήθηκε με σκορ 74-68.