ΙΤΑΛΙΑ

Εντός έδρας ήττα για τη Βαρέζε

Η Βαρέζε ηττήθηκε μέσα στην έδρα της από την Βενέτσια, χάνοντας στις λεπτομέρειες με σκορ 87-85. Νίκη για την Καντού

Η πρωτοπόρος του ιταλικού πρωταθλήματος ηττήθηκε με σκορ 87-85 από την Βενέτσια μέσα στην έδρα της, ωστόσο παραμένει στην 1η θέση, ενώ περιμένει και τον Δευτεριάτικο αγώνα της Σιένα με αντίπαλο τη Σάσαρι.

Η Βαρέζε τα βρήκε δύσκολα με αντίπαλο την μαχητική Βενέτσια η οποία πήρε το προβάδισμα από το 7ο λεπτό του αγώνα και ήταν κυρίαρχος.

Στο 11' προηγήθηκε με 19-31, ενώ τρία λεπτά αργότερα βρέθηκε στο +12 (26-38), για να φύγουν για τα αποδυτήρια στην ανάπαυλα με σκορ 42-51. Η απόδοση της Βαρέζε είχε προκαλέσει προβληματισμό, καθώς οι γηπεδούχοι το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν σε 62-66.

Στο δ' δεκάλεπτο, οι παίκτες της Βαρέζε σοβαρεύτηκαν, μείωσαν σε 73-74 με καλάθι του Σάκοτα στο 35', όμως η Βενέτσια αντέδρασε με τον Στζέβτζικ που ήταν ψύχραιμος από τη γραμμή των βολών κι έγραψε το 82-87 λίγο πριν το τέλος του αγώνα, με τον Γκριν να καταφέρνει μόνο να μειώσει με τη λήξη της αναμέτρησης.

Τα αποτελέσματα της 15ης αγωνιστικής: Καντού-Βίρτους Μπολόνια 79-64, Αβελίνο-Σκαβολίνι 71-78, Βαρέζε-Βενέτσια 85-87, Μπιέλα-Κρεμόνα 59-92, Μοντεγκρανάρο-Ρόμα 84-86, Ρέτζιο Εμίλιο-Καζέρτα 91-72.