ΓΑΛΛΙΑ

Πανηγυρικά στους τελικούς της Γαλλίας η Μονακό

Η Μονακό ανέτρεψε διαφορά 13 πόντων στο δεύτερο ημίχρονο, νίκησε εύκολα εκτός έδρας τη Λιμόζ 94-83 και προκρίθηκε με 3-1 νίκες στους τελικούς των γαλλικών playoffs.

Το πρώτο πρωτάθλημα της ιστορίας της θα διεκδικήσει η Μονακό στη Γαλλία. Η ομάδα του Ζβέζνταν Μίτροβιτς επικράτησε εκτός έδρας της Λιμόζ με 94-83 στον τέταρτο αγώνα της ημιτελικής σειράς και με 3-1 νίκες προκρίθηκε στους τελικούς, εκεί όπου θα αντιμετωπίσει (έχοντας πλεονέκτημα έδρας) μία εκ των Στρασμπούρ και Λε Μαν.

Η Μονακό ακολουθούσε στο σκορ σε όλο το πρώτο ημίχρονο και βρέθηκε πίσω ακόμα και με 13 πόντους διαφορά στο 19' (50-37), ωστόσο έκανε ένα επιμέρους 33-13 στην τρίτη περίοδο και έλεγξε απόλυτα το ματς από εκεί και πέρα, παίρνοντας πανηγυρικά την πρόκριση για τους γαλλικούς τελικούς για πρώτη φορά στην ιστορία της.

Οι Σι (18 πόντοι), Ρόμπινσον (15 πόντοι), Λακόμπ (14 πόντοι) και Έβανς (12 πόντοι) ήταν οι πρώτοι σκόρερς της Μονακό, ενώ έξι παίκτες σκόραραν διψήφιο αριθμό πόντων για τη Λιμόζ, με τους Μπουτέιγ (13 πόντοι), Χάουαρντ (13 πόντοι) να έχουν τους περισσότερους. Ο πέμπτος αγώνας της άλλης ημιτελικής σειράς μεταξύ της Στρασμπούρ και της Λε Μαν θα διεξαχθεί το Σάββατο (9/6).

Τα δεκάλεπτα: 19-24, 50-39, 63-72, 83-94.

Photo credits: Eurokinissi