ΜΠΑΣΚΕΤ

"Αιώνιο" διπλό, για την Παρτίζαν

Η Παρτίζαν απομακρύνθηκε με δυο νίκες, από τον Ερυθρό Αστέρα, στη σερβική λίγκα, μετά το 78-82, στην παράταση, στο ματς που ολοκλήρωσε την 12η αγωνιστική.

Η σερβική λίγκα βρίσκεται στην 12η αγωνιστική (μη μας ρωτάτε ποιος είναι ο λόγος ύπαρξης, αφού θέσεις στη Euroleague δίνει μόνο η Αδριατική λίγκα) και στο πλαίσιο αυτής, οι Ερυθρός Αστέρας και Παρτίζαν συναντήθηκαν, ξανά. Μετά το 78-82 (στην παράταση), η ομάδα του Βουγιόσεβιτς ξέφυγε με δυο νίκες (11-1) από τους... αιώνιους (9-3).

Οι παίκτες του Βουγιόσεβιτς είχαν τον πλήρη έλεγχο του ματς, στο πρώτο ημίχρονο (15-24 και 14-26, έως το 29-40 του 20'), με την άμυνα των γηπεδούχων στην τρίτη περίοδο, να φέρνει το παιχνίδι στα ίσα (17-9). Η κανονική διάρκεια έληξε 70-70, γιατί ο Μπογκντάνοβιτς είχε 1/2 βολές και επειδή οι Μαριάνοβιτς και Γκάγκιτς αστόχησαν σε σουτ που δοκίμασαν.

Στο εξτρά πεντάλεπτο, οι Μπογκντάνοβιτς (7 πόντοι, στο συγκεκριμένο διάστημα, 24 στο σύνολο, με 4/8 διπ., 3/10 τριπ. και 7/18 βολές, συν 5 ριμπ.) και Λοβέρν (4π. στην παράταση, 11 συνολικά και 15 ριμπ.) φρόντισαν ώστε να πανηγυρίσει η παρέα τους (78-81). Ο Πάβλοβιτς είχε αποβληθεί με πέντε φάουλ. Πριν φύγει, έδωσε 20π. Για τον Ερυθρό Αστέρα, ο Μπάζιτς σκόραρε 22π., ο Μαριάνοβιτς 13 (πήρε και 10 ριμπ.) και ο Τζένκινς 12.

Η ουραγός Μπόρατς (2-10) πανηγύρισε τη δεύτερη νίκη της, επί της φετινής έκπληξης, Μέγκα Βιζούρα (8-4), με 83-71. Η Ζελέζνικ (4-8) επιβλήθηκε της Ράντνιτσκι (7-5) με 81-71 και η Μέταλατς (4-8) νίκησε την Τσρνοκόσα (3-9) με 95-72.