Ζαλγκίρις Κάουνας - ΤΣΣΚΑ Μόσχας 73-87

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας πήρε σημαντική νίκη κόντρα στην Ζαλγκίρις στο Κάουνας (87-73) και έφτασε τις τέσσερις. Στο 1-3 ρεκόρ οι Λιθουανοί (video).

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας σημείωσε την τέταρτη νίκη της στο "Top-16" της Ευρωλίγκας σε ισάριθμες αναμετρήσεις, καθώς επιβλήθηκε της ΤΣΣΚΑ Μόσχας με 87-73.

Οι Ρώσοι έλεγξαν το παιχνίδι από τα πρώτα λεπτά του αγώνα και έφτασαν σε ένα σημαντικό θετικό αποτέλεσμα, σε μία δύσκολη έδρα.

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας προσπάθησε να ξεκινήσει δυνατά την αναμέτρηση και να επιβάλει το παιχνίδι της απέναντι στην Ζαλγκίρις. Ο κόσμος, όμως των Λιθουανών αποτέλεσε τον έκτο παίκτη της ομάδας του Χοάν Πλάθα, η οποία με τον Μάρκο Πόποβιτς μείωσε σε 15-16 με τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου. Στη συνέχεια, πάντως οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την απόδοση τους, αλλά ο Λιπκεβίτσιους με τρίποντο σημείωσε το 25-24 για τους γηπεδούχους. Ο Νέναντ Κρστιτς σημείωσε το 31-33 στο 18' για να πάνε οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια με 31-38, ύστερα από τρίποντο του Μίλος Τεόντοσιτς.

Στην τρίτη περίοδο, οι φιλοξενούμενοι φρόντισαν να αυξήσουν την διαφορά τους από τους Λιθουανούς (51-65) για να φτάσουν τελικά στο θετικό αποτέλεσμα με 87-73, παίρνοντας μία σπουδαία εκτός έδρας νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 15-16, 31-38, 51-65, 73-87

Ζαλγκίρις (Πλάθα): Ντάρντεν 12, Τζάαμπερ 10(2), Πόποβιτς 16(3), Ντ. Λαβρίνοβιτς 1, Λιπκεβίτσιους 3(1), Γιανκούνας 4, Ντέλας 5, Λαφαγιέτ 11(2), Καουκένας 6, Φουτ, Κ. Λαβρίνοβιτς 5.

ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Μεσίνα): Τεόντοσιτς 24(5), Μίτσοφ 20(4), Τζάκσον 6, Κρστιτς 6, Ουίμς 2, Κρίστμας 6(1), Καούν 6, Κριάπα 15(3), Παπαλουκάς 2.