Ζαλγκίρις Κ.-Άλμπα Β. 92-56

Ένα δεκάλεπτο, το τρίτο, ήταν αρκετό για να "καθαρίσει" η Ζαλγκίρις το παιχνίδι με την Άλμπα και να πετύχει την 2η νίκη της στο TOP-16 με σκορ 92-56 (vid)

Η Ζαλγκίρις Κάουνας έκανε επίδειξη δύναμης με αντίπαλο την Άλμπα Βερολίνου τρέχοντας ένα 26-9 στο γ' δεκάλεπτο, που της επέτρεψε να ξεφύγει στο σκορ και να δώσει διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της.

Με το ξεκίνημα του γ' δεκαλέπτου, οι γηπεδούχοι έτρεξαν ένα σερί 14-0 με τον Πόποβιτς να δίνει σπουδαίες λύσεις στην ομάδα του και να ξεφεύγει με 58-37.

Με τη διαφορά στους 21 πόντους, τίποτα δεν μπορούσε να γίνει για να γυρίσει το ματς η Άλμπα. Έτσι, η Ζαλγκίρις εξακολούθησε να έχει τον απόλυτο έλεγχο της αναμέτρησης και με τη λήξη να εκτοξεύσει τη διαφορά στους 36 (92-56) μετά από δίποντο του Ντέλας.

Οι γηπεδούχοι είχαν περισσότερα ριμπάουντ (32-24), ασίστ (22-14) και σαφώς λιγότερα λάθη (11-23), από τη γερμανική Άλμπα που μετά από 6 αγωνιστικές έχει μείνει στη μία και μοναδική νίκη. Εκπληκτικός ο Πόποβιτς τελείωσε το ματς 22 πόντους και 5 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 26-21, 44-37, 70-46, 92-56

Ζαλγκίρις (Πλάθα): Ντάρντεν 17(1), Πόποβιτς 22(4), Ντ. Λαβρίνοβιτς 7(1), Γιασκεβίτσιους 6(2), Λιπκεβίτσιους 2, Γιανκούνας, Ντέλας 8, Κουζμίνσκας 14(2), Λαφαγιέτ 2, Καουκένας 5, Φουτ 1, Κσ. Λαβρίνοβιτς 8.

Άλμπα Βερολίνου (Ομπράντοβιτς): Σούλτζε 3, Σάφαρτζικ 3(1), Τόμπσον 8, Μπάιαρς 10(2), Ντέντοβιτς 5, Μιράλες 2, Γουντ, Φόστερ 8(1), Ιντμπιχί 12, Μόρλεϊ 5(1).