Ζαλγκίρις - Μιλάνο 92-87

Η Ζαλγκίρις έκανε την ολική επαναφορά στο δεύτερο ημίχρονο κόντρα στο Μιλάνο και σημείωσε την τέταρτη νίκη της σε ισάριθμα ματς στην Ευρωλίγκα (92-87) vid

Η Ζαλγκίρις συνεχίζει την εξαιρετική της πορεία, καθώς επικράτησε και της Μιλάνο με 92-87 στο Κάουνας, σημειώνοντας την τέταρτη διαδοχική της νίκη.

Οι Ιταλοί μπήκαν δυνατά στον αγώνα και αποσπάστηκαν στο σκορ, αλλά στην επανάληψη οι παίκτες του Χοάν Πλάθα ανέβασαν την απόδοση τους και έφτασαν στο θετικό αποτέλεσμα.

Η Μιλάνο ξεκίνησε με μεγάλη συγκέντρωση την αναμέτρηση και κατάφερε να επιβάλει το παιχνίδι της απέναντι στους Λιθουανούς, οι οποίοι είχαν και την συμπαράσταση του κόσμου τους. Παρόλα αυτά οι παίκτες του Σέρτζιο Σκαριόλο κατάφεραν να κλείσουν την πρώτη περίοδο με προβάδισμα επτά πόντων (20-27).

Στην δεύτερη περίοδο, οι παίκτες του Χοάν Πλάθα θα προσπαθήσουν να μειώσουν την διαφορά, αλλά και πάλι οι Ιταλοί με τον Αντώνη Φώτση σε πολύ καλή κατάσταση θα βρεθούν με τη λήξη του δεκαλέπτου στο +4 (47-51).

Με την έναρξη, όμως του δεύτερου ημιχρόνου, οι Λιθουανοί θα ανεβάσουν την απόδοση τους, θα ροκανίσουν την διαφορά και θα καταφέρουν στο τέλος να φτάσουν στο θετικό αποτέλεσμα. Ο Παούλιους Γιανκούνας θα ισοφαρίσει σε 80-80 και από εκείνο το σημείο κι έπειτα οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, με τους Κσιστόφ Λαβρίνοβιτς και Λαφαγιέτ να διαμορφώνουν το τελικό σκορ (92-87).

Τα δεκάλεπτα: 20-27, 47-51, 72-65, 92-87.

Ζαλγκίρις (Πλάθα): Ντάρντεν 9, Τζάαμπερ 11(1), Πόποβιτς 9, Ν. Λαβρίνοβιτς 9(1), Γιουσκεβίτσιους 2, Γιανκούνας 9, Ντέλας, Κουζμίνσκας 7, Λαφαγιέτ 17(3), Καουκένας 7(1), Φουτ 2, Κ. Λαβρίνοβιτς 10(1).

Μιλάνκο (Σκαριόλο): Στίπτσεβιτς, Χέρστον 21(5), Φώτσης 11(3), Κουκ 6(1), Τζιότι, Μπουρούσης 6, Μέλι 5(1), Λάνγκφορντ 24(3), Τζεντίλε 11(3), Χέντριξ 3.