Ζαλγκίρις - Μακάμπι 76-84

Μπορεί η Ζαλγκίρις να πάλεψε ωστόσο η Μακάμπι ήταν εκείνη που πανηγύρισε στο τέλος την πρώτη της νίκη με 84-76 στο TOP-16 της Ευρωλίγκας (videos)

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ με όπλο τη μεγαλύτερη ποιότητα που διαθέτει επικράτησε με 84-76 της Ζαλγκίρις μέσα στο Κάουνας στην πρεμιέρα του TOP-16 της Ευρωλίγκας.

Ο Σχορτσανίτης τελείωσε το ματς με 8 πόντους σε 17 λεπτά συμμετοχής ενώ ο Παπαλουκάς αγωνίστηκε μόλις για ένα λεπτό, σε ένα ματς που κρίθηκε στο τέλος στις λεπτομέρειες.

Η Μακάμπι μπήκε δυνατά στο παρκέ και με τους Ελιγιάχου και Λάνγκφορντ ξέφυγε με 14-18, ενώ ο Ντέβιν Σμιθ με τρίποντο έστειλε τη διαφορά στο +7 (16-23) στο τέλος του α' δεκαλέπτου. Μία τρίποντη βόμβα από τον Μπλου έστειλε τη διαφορά στους 10 πόντους (16-26), ενώ με το πρώτο εύστοχο δίποντο του Σχορτσανίτη η διαφορά άγγιξε τους 12 πόντους (18-30). Το 37-48 του ημιχρόνου έδινε προβάδισμα στην Μακάμπι αλλά δεν καταδίκαζε την Ζαλγκίρις.

Στην επανάληψη, η Ζαλγκίρις πλησίασε στους 4 (μειώνοντας σε 50-54) όμως με πόντους των Ελιγιάχου και Σχορτσανίτη η Μακάμπι βρέθηκε ξανά στο +8 (52-60). Ο Ράκοβιτς μείωσε σε 61-64 στο 30ο λεπτό, ενώ ο Κόλινς μείωσε με τρίποντο σε 64-66 στο ξεκίνημα του δ' δεκαλέπτου. 'Ενα ακόμα τρίποντο του Πόποβιτς έκανε το σκορ 69-71 στο 35' και υποχρέωσε τον Μπλατ να καλέσει τάιμ άουτ.

Στα 37'' πριν το τέλος ο Πόποβιτς κέρδισε και φάουλ, όμως έχασε τη βολή κι έμεινε το 76-80. Ο Γουίμς έχασε στα 12'' ένα σουτ και η Μακάμπι έφυγε από το Κάουνας με το διπλό.

Τα δεκάλεπτα: 16-23, 37-48, 61-64, 76-84

Ζαλγκίρις (Τριφούνοβιτς): Πόποβιτς 14(2), Καλνιέτις 10, Ντελινινκάιτις 6, Ράκοβιτς 15, Κλιμαβίτσιους, Γιανκούνας 8(1), Γιαβτόκας 4, Σαλένγκα 7(1), Νέλσον, Γουίμς 2, Κόλινς 10(2).

Μακάμπι Τελ Αβίβ (Μπλατ): Παπαλουκάς 2, Χέντριξ 11, Σμιθ 7(1), Μπλου 6, Ελιγιάχου 14, Μάλετ 15(4), Οχαγιόν 6, Σκέιερ 3, Σχορτσανίτης 8, Λάνγκφορντ 12.