Ζαλγκίρις - Αναντολού Εφές 71-53

Η Ζαλγκίρις νίκησε την Αναντολού Εφές μέσα στη Λιθουανία και προκρίθηκε στο TOP-16 της Ευρωλίγκας παίρνοντας το εισιτήριο για τον όμιλο του Παναθηναϊκού

Κανένα απολύτως πρόβλημα δεν είχε η Ζαλγκίρις Κάουνας κόντρα στην Εφές, σε ένα ματς που ανέβασε στο β' ημίχρονο κατακόρυφα την απόδοσή της και το "καθάρισε" εύκολα.

Οι Λιθουανοί, έτσι προκρίθηκαν ως 1οι από τον Γ' όμιλο (του Ολυμπιακού) και θα τεθούν αντιμέτωποι του Παναθηναϊκού στην β' φάση της Ευρωλίγκας.

Ο αγώνας:

Δυνατά ξεκίνησε η Ζαλγκίρις στο παιχνίδι, καθώς προηγήθηκε με 8-4 και 10-6, παίρνοντας από την αρχή το προβάδισμα. Οι Τούρκοι μείωσαν στον πόντο (14-13), όμως οι γηπεδούχοι απάντησαν με σερί 6-0 κι έγραψαν το 20-13.

Το 20-15 του α' δεκαλέπτου, έδωσε το δικαίωμα στη Ζαλγκίρις να ξεφύγει ακόμα περισσότερο στη συνέχεια... Με καλάθι και φάουλ του Μάρκο Πόποβιτς, η διαφορά εκτοξεύτηκε στους 10 (32-22) στο 15'. Πάντως, η Εφές, αντέδρασε και μείωσε με επιμέρους 8-3 στο τέλος του ημιχρόνου, ελέγχοντας τα ριμπάουντ (14-20).

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι έλεγξαν το παιχνίδι απόλυτα και με επιμέρους 10-3 στο ξεκίνημα εκτόξευσαν τη διαφορά στους 13. Με τον κόσμο στο πλευρό τους, ξέφυγαν ακόμα περισσότερο και τελικά ολοκλήρωσαν την γ' περίοδο με 58-37 χάρη σε ένα 23-7.

Το δ' δεκάλεπτο απέκτησε διαδικαστικό χαρακτήρα και η Εφές δεν μπορούσε πια να ακολουθήσει το ρυθμό των Λιθουανών οι οποίοι ήταν εξαιρετικοί στα αμυντικά τους καθήκοντα. Έτσι, φτάσαμε στο τελικό 71-53 το οποίο χάρισε την πρωτιά στη Ζαλγκίρις.

Τα δεκάλεπτα: 20-15, 35-30, 58-37, 71-53

Ζαλγκίρις Κάουνας: Ντάρντεν 6, Τζάαμπερ 2, Πόποβιτς 10(1), Γιασκεβίτσιους 2, Λιπκεβίτσιους 1, Γιανκούνας 18, Δέλας 10, Κουζμίνσκας 6, Λαφαγιέτ, Καουκένας 4, Φουτ 5, Λαβρίνοβιτς 7(1).

Αναντολού Εφές: Φάρμαρ 7(1), Βούγιασιτς, Ερντέν 11, Τουντσερί, Σιπ 7, Γκόνλουμ 13, Σαβάνοβιτς 4, Λούκας 5(1), Κούκο, Γκιουλέρ, Μπάρατς 6.