Χίμκι - Καντού 77-53

Για ένα μόλις δεκάλεπτο, κατάφερε να αντισταθεί η Καντού με αντίπαλο τη Χίμκι στη Ρωσία, καθώς ηττήθηκε με 77-53 και βρίσκεται αγκαλιά με τον αποκλεισμό της από το TOP-16 (vid)

Η Χίμκι βρήκε αντίσταση από την Καντού για ένα μόλις δεκάλεπτο, το πρώτο. Στη συνέχεια, επέβαλε πλήρως το ρυθμό της κι έφτασε εύκολα στην επικράτηση με σκορ 77-53.

Η ιταλική ομάδα δεν κατάφερε να παίξει μπάσκετ αξιώσεων και από το β' δεκάλεπτο, περιορίστηκε σε δευτερεύοντα ρόλο. Έτσι, πλέον, βρίσκεται μία ανάσα από τον αποκλεισμό της από το TOP-16, αποκλεισμός που θα επισφραγιστεί με ενδεχόμενη νίκη του Παναθηναϊκού επί της Ολίμπια Λιουμπλιάνας.

Στα 37'' πριν το τέλος ο Βιάλτσεφ με τρίποντο έστειλε τη διαφορά στους 26 πόντους (77-51) και η ...σεμνή τελετή έλαβε τέλος λίγο αργότερα, με το Λιούνεν να γράφει το τελικό σκορ.

Εξαιρετικό το ποσοστό των γηπεδούχων από τα 6.75μ. καθώς τελείωσαν το ματς με 10/16 σουτ τριών πόντων και ποσοστό της τάξης του 62%. Υπεροχή και στα ριμπάουντ (36-29) και φυσικά στις ασίστ (25-11). Από την πλευρά τους, οι Ιταλοί με 3/17 τρίποντα και 17/38 δίποντα δεν είχαν ελπίδες.

Τα δεκάλεπτα: 23-24, 44-31, 62-43, 77-53

Χίμκι (Κουρτινάιτις): Ογκουστίν 3, Φριντζόν 11(3), Βιάλτσεφ 8(2), Λόντσαρ 4, Ρίβερς 5(1), Μόνια 11(3), Κοστόφ 3(1), Ζουκανένκο, Πλάνινιτς 14, Ντέιβις 14, Νίλσεν 4.

Καντού (Τρινκέρι): Κούντλατσεκ, Αμπάς 2, Μαρκοϊσβίλι 16(2), Λιούνεν 11(1), Ματζαρίνο, Καζέλα, Μπρουκς 10, Τάιους 9, Τάμπου 2, Κουζίν 3.