ΤΣΣΚΑ Μόσχας - Ρεάλ Μαδρίτης 81-72

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας πήρε τη νίκη απέναντι στη Ρεάλ Μαδρίτης με 81-72, καλύπτοντας και την διαφορά της ήττας των 8 πόντων στο πρώτο ματς (videos).

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας επικράτησε της Ρεάλ Μαδρίτης στη Ρωσία με 81-72, καλύπτοντας μάλιστα και την διαφορά της ήττας των 8 πόντων στη Μαδρίτη.

Οι Ρώσοι, πάντως έδειχναν πώς θα φτάσουν ακόμα πιο εύκολα στο θετικό αποτέλεσμα, καθώς είχαν σταθερά διψήφια διαφορά πόντων από τους Ισπανούς.

Το ημίχρονο έκλεισε στο 44-28, με το τρίτο δεκάλεπτο να δίνει προβάδισμα 16 πόντων στους παίκτες του Ετόρε Μεσίνα, οι οποίοι στο τέλος ολιγώρησαν και παραλίγο να χάσουν την διαφορά του +8 που ήθελαν.

Ο αγώνας:

Οι Ρώσοι μπήκαν δυνατά στην αναμέτρηση και κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα από τα πρώτα λεπτά του αγώνα. Με αυτόν τον τρόπο, το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με 24-15, ενώ η διαφορά αυξήθηκε ακόμα περισσότερο για την ΤΣΣΚΑ Μόσχας που διατηρούσε χωρίς δυσκολίες τον έλεγχο του αγώνα.

Με αυτόν τον τρόπο το ημίχρονο έκλεισε με 44-28 για τους παίκτες του Ετόρε Μεσίνα, οι οποίοι δεν ανησυχούσαν από τους εκτός ρυθμού Ισπανούς. Έτσι, το 30' βρήκε τους Ρώσους στο +16 (63-47). Παρόλα αυτά στο τέταρτο δεκάλεπτο, η Ρεάλ Μαδρίτης αντέδρασε και κατάφερε να πλησιάσει και στους επτά πόντους την ΤΣΣΚΑ.

Το ματς πήγε στη ρουλέτα των βολών, όχι για το ποιος θα κερδίσει, καθώς η ΤΣΣΚΑ είχε "κλειδώσει" το θετικό αποτέλεσμα, αλλά για την διαφορά. Ο Σέρχι Ροντρίγκεθ στο τέλος ευστόχησε σε 1/2 βολές στα 7,2 δευτερόλεπτα που απέμεναν με τους Ρώσους να παίρνουν τη νίκη με την κάλυψη της διαφορά με 81-72.

Τα δεκάλεπτα: 24-15, 44-28, 63-47, 81-72.

ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Μεσίνα): Τεόντοσιτς 17(1), Μίτσοφ, Τζάκσον 8, Κρστιτς 16, Ουίμς 21(1), Έρτσεγκ 3(1), Βοροντσέβιτς, Καούν 6, Κριάπα 6, Παπαλουκάς 4.

Ρεάλ Μ. (Λάσο): Ντρέιπερ, Φερνάντεθ 24(6), Σουάρεθ 6(2), Ρέγιες 10, Μίροτιτς 5, Ροντρίγκεθ 7, Ετσχάιμερ, Μπέγκιτς 5, Κάρολ 7(1), Γιουλ, Σλότερ 8.