ΤΣΣΚΑ Μόσχας - Γαλατάσαραϊ 85-70

Ακόμα μία άνετη νίκη πρόσθεσε στο ενεργητικό της η ΤΣΣΚΑ, η οποία επικράτησε στη Μόσχα της Γαλατάσαραϊ με 85-70 (video).

Χωρίς να πιεστεί ιδιαίτερα η ΤΣΣΚΑ Μόσχας επικράτησε στη Ρωσία της Γαλατάσαραϊ με 85-70 και ανέβασε στο 3-0 το ρεκόρ της στο "Top-16" της Ευρωλίγκας.

Οι παίκτες του Γιόνας Καζλάουσκας με αυτόν τον τρόπο έμειναν για 13ο διαδοχικό παιχνίδι αήττητοι στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση φέτος.

Από τους νικητές ο Νέναντ Κρστιτς πέτυχε 20 πόντους, ενώ 12 είχε ο Μίλος Τεόντοσιτς και από 11 οι Σισκάουσκας, Κριάπα. Για την Γαλατάσαραϊ ο Εντέρ Αρσλάν σταμάτησε στους 13 πόντους και ο Λούκας είχε 15.

Ο αγώνας:

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πολύ δυνατά την αναμέτρηση και κατάφεραν να προηγηθούν στο 3' με 10-0 των Τούρκων. Η Γαλατάσαραϊ, όμως αντέδρασε και κατάφερε να κλείσει την πρώτη περίοδο στο -7 (19-12). Στη συνέχεια, οι γηπεδούχοι διατήρησαν το προβάδισμα τους στο σκορ, αλλά η ομάδα του Οκτάι Μαχμουτί με 2/2 βολές του Τοπάλογλου πλησίασε ξανά στους επτά πόντους (33-26) για να κλείσει το ημίχρονο στο 44-37.

Με την έναρξη της τρίτης περιόδου, οι παίκτες του Γιόνας Καζλάουσκας θα συνεχίσουν να έχουν το προβάδισμα, διευρύνοντας παράλληλα την διαφορά τους από την Γαλατάσαραϊ και κλείνοντας το τρίτο δεκάλεπτο με προβάδισμα 14 πόντων (66-52). Στα τελευταία δέκα λεπτά οι Ρώσοι θα διατηρήσουν το προβάδισμα τους και θα φτάσουν στο θετικό αποτέλεσμα με 85-70.

Τα δεκάλεπτα: 19-12, 44-37, 66-52, 85-70.

ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Καζλάουσκας): Τεόντοσιτς 12(3), Λαβρίνοβιτς 2, Σισκάουσκας 11(2), Κρστιτς 20, Κιριλένκο 9, Βοροντσέβιτς, Σβεντ 10(1), Καούν 5, Κριάπα 11(1), Γκόρντον 5.

Γαλατάσαραϊ (Μαχμουτί): Σιπ 10, Λάκοβιτς 5(1), Κοκσάλ, Τοπάλογλου 6(1), Σούμπερτ 6, Άντριτς 4, Αλντεμίρ 11, Λούκας 15, Αρσλάν 13, Οζέρ, Σάβοβιτς.