ΤΣΣΚΑ Μόσχας - Αναντόλου Εφές 90-71

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας δυσκολεύτηκε για 30 λεπτά απέναντι στην Εφές, όμως κατάφερε στο τέλος να φτάσει στη νίκη (90-71) και να αρχίσει με το δεξί τις υποχρεώσεις της στο "Top-16", στο ντεμπούτο του Θοδωρή Παπαλουκά (video).

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας κατάφερε να αρχίσει με το δεξί τις υποχρεώσεις της στο "Top-16" της Ευρωλίγκας, καθώς νίκησε την Εφές με 90-71.

Οι παίκτες του Ετόρε Μεσίνα δυσκολεύτηκαν για 30 λεπτά απέναντι στους Τούρκους, όμως πήραν το θετικό αποτέλεσμα, ανεβάζοντας την απόδοση τους στην τέταρτη περίοδο.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν δυνατά την αναμέτρηση με την Εφές να μην επιτρέπει στην ΤΣΣΚΑ Μόσχας να επιβάλει το παιχνίδι της. Τα διαδοχικά τρίποντα των Τούρκων τους έδωσε προβάδισμα τριών πόντων (13-16), αλλά οι παίκτες του Ετόρε Μεσίνα κατάφεραν να κλείσουν το πρώτο δεκάλεπτο με 25-24. Στην συνέχεια, ο Θοδωρής Παπαλουκάς πέρασε στο παρκέ, όμως το ημίχρονο βρήκε τις δύο ομάδες στο 42-42.

Τα πράγματα δεν άλλαξαν στην τρίτη περίοδο, με τους Ρώσους να καταφέρνουν στο τέλος να πάρουν προβάδισμα πέντε πόντων (63-58) για να ανεβάσουν την απόδοση τους στα τελευταία δέκα λεπτά και να "κλειδώσουν" τη νίκη, φτάνοντας στο θετικό αποτέλεσμα με 90-71.

Τα δεκάλεπτα: 25-24, 42-42, 63-58, 90-71.

ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Μεσίνα): Τεόντοσιτς 11(3), Μίτσοβ 4, Τζάκσον 2, Κρστιτς 22(1), Ουίμς 22(4), Κρίστμας 11(3), Κάουν 7, Κριάπα 11(3), Παπαλουκάς.

Αναντόλου Εφές (Μαχμουτί): Φάρμαρ 24(4), Βούγιασιτς 8(2), Ερντέν 9, Σιπ 7(1), Γκονλούμ 9, Σαβάνοβιτς 7(1), Λούκας, Γκιουλέρ, Μπάρατς 7.