ΤΣΣΚΑ Μόσχας-Κάχα Λαμποράλ 90-68

Εύκολα και εντυπωσιακά η ΤΣΣΚΑ Μόσχας έκανε το 2-0 με αντίπαλο την Κάχα Λαμποράλ, νικώντας με σκορ 90-68 στο δεύτερο παιχνίδι της σειράς (vids)

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας δεν αντιμετώπισε προβλήματα με αντίπαλο την Κάχα Λαμποράλ, φτάνοντας εύκολα στην τελική επικράτηση με σκορ 90-68.

Η ισπανική ομάδα αντιστάθηκε για ένα δεκάλεπτο, αλλά στη συνέχεια υποτάχθηκε στην ανωτερότητα των Ρώσων οι οποίοι ήταν καλύτεροι και το απέδειξαν με "χορταστική" εμφάνιση σε άμυνα κι επίθεση.

Μετά το 4-2 με το οποίο προηγήθηκε η ΤΣΣΚΑ στο ξεκίνημα του αγώνα, οι Ισπανοί επέβαλαν το ρυθμό τους και πήραν το προβάδισμα (6-12, 9-15). Με ένα τρίποντο του Ομάρ Κουκ, το σκορ έγινε 24-16, με τους φιλοξενούμενους να χτίζουν τη διαφορά 8 πόντων.

Το 20-26 του α' δεκαλέπτου, καλύφθηκε γρήγορα με σερί 7-0 από την ΤΣΣΚΑ Μόσχας η οποία πέρασε μπροστά στο σκορ (27-26) κι άρχισε να ελέγχει το παιχνίδι. Επιμέρους 24-11 στη β' περίοδο έκανε το σκορ 44-37 στο ημίχρονο, όμως οι Ρώσοι ήταν εντυπωσιακοί στην επανάληψη.

Παίζοντας σταθερά σε υψηλό τέμπο, οι παίκτες του Ετόρε Μεσίνα, κατάφεραν να διευρύνουν τη διαφορά, ανεβάζοντας την σε ύψη που η Κάχα Λαμποράλ δεν μπορούσε να πλησιάσει. Το 69-50 στο 30' έγινε μετά από ένα τρίλεπτο 80-56 και έτσι τίποτα δεν μπορούσε να αλλάξει.

Τα δεκάλεπτα: 20-26, 44-37, 69-50, 90-68

ΤΣΣΚΑ Μ. (Μεσίνα): Τεόντοσιτς 14(3), Μίτσοφ 11(1), Τζάκσον 6, Σοκόλοφ, Κρστιτς 16, Ουίμς 2, Έρτσεγκ 16(2), Καούν 16, Κριάπα 9, Πονκρασόφ, Παπαλουκάς.

Κάχα Λ. (Τάμπακ): Νοτσιόνι 7(1), Κουκ 6(2), Μπιέλιτσα 2, Σαν Εμετέριο 13, Πλέις 4, Ερτέλ, Γιέλινεκ, Λάμπε 19(1), Νεμ. Μπιέλιτσα 5(1), Κοζέρ 12(2).