ΤΣΣΚΑ Μόσχας - Νίζνι Νόβγκοροντ 103-95 (88-88 κ.δ.)

Η Νίζνι πάλεψε μέχρι τέλους το παιχνίδι, το έστειλε στην παράταση (88-88), όμως η ΤΣΣΚΑ Μόσχας ούσα πιο έμπειρη -και πιο ψύχραιμη- συνέχισε αήττητη την πορεία της στο Top 16 (103-95).

Η αρχή, λένε, είναι το ήμισυ του παντός. Εάν ισχύει και για την πέμπτη αγωνιστική του Top 16, τότε το σίγουρο είναι πως θα δούμε μεγάλα παιχνίδια. ΤΣΣΚΑ Μόσχας και Νίζνι προσέφεραν ένα συγκλονιστικό παιχνίδι, το οποίο κρίθηκε στην παράταση, με νικήτρια την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη με 103-95.

Τα στατιστικά του αγώνα

Τα highlights του αγώνα

Οι γηπεδούχοι θα μπορούσαν να είχαν πάρει τη νίκη στην κανονική διάρκεια, όμως ο Κάουν αστόχησε στην τελευταία φάση. Νωρίτερα, όμως οι παίκτες της Νίζνι φρόντισαν να ανατρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση. Το 86-75, 5 λεπτά πριν το τέλος, μετετράπη σε 88-88, χάρη στο πείσμα και την επιμονή των Ρότσεστι και Κίνσεϊ,

Στην παράταση, όμως, όλα άλλαξαν. Μπορεί οι φιλοξενούμενοι να ξεκίνησαν δυναμικά (90-93 στο 41'), όμως ο Μίλος Τεόντοσιτς, ο Αντρέι Βοροντσέβιτς και ο Σάσα Κάουν δεν άφησαν τους φιλοξενούμενους να χαρούν για πολύ, ανατρέποντας την εις βάρος τους κατάσταση με επί μέρους 13-2.

Ο Σέρβος γκαρντ ήταν ο πρώτος σκόρερ των Μοσχοβιτών -στην 30η διαδοχική νίκη της "ομάδας του στρατού"- με 25 πόντους, έχοντας άξιο συμπαραστάτη τον Αντρέι Βοροντσέβιτς να έχει 22 πόντους και 9 ριμπάουντ, ενώ ο Άαρον Τζάκσον ήταν ουσιαστικός με 15 πόντους και 6 ασίστ. Όσο για τη Νίζνι, οι Τόμπκινς και Ρότσεστι είχαν από 22 πόντους ο καθένας, ενώ οι Κίνσεϊ και Παραχούτσκι προσπάθησαν, με 19 και 18 πόντους, αντίστοιχα, αλλά δεν ήταν αρκετοί.

Ο Νάντο Ντε Κολό συνέχισε με φόρα από το παιχνίδι απέναντι στη Μάλαγα και έβαλε σε θέση οδηγού τους Μοσχοβίτες (8-4, 2'). Κίνσεϊ και Τόμπκινς μπήκαν στην... εξίσωση και κατάφεραν να γίνουν απειλητικοί (10-8, 3'). Οι γηπεδούχοι δεν έχασαν τον προσανατολισμό τους και χάρη σε προσπάθειες των Βορόντσεβιτς και Κάουν "άνοιξαν" τη διαφορά (17-10, 5'). Ο Άρτιον Παραχούσκι ήταν η πιο αξιόπιστη πηγή πόντων των φιλοξενούμενων (19-16, 7'), φτάνοντας τους 8 πόντους σε εκείνο το σημείο. Το δεκάλεπτο, ωστόσο, έληξε με τον καλύτερο τρόπο για τους γηπεδούχους. Βορόντσεβιτς και Νίκολς ήταν αποτελεσματικοί, διαμορφώνοντας το 24-19, σκορ με το οποίο έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο.

Το σκηνικό δεν άλλαξε στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου. Οι Μοσχοβίτες είχαν τον έλεγχο του αγώνα (26-21, 12'). Τα τρίποντα έδωσαν αέρα στους γηπεδούχους, με τον Τεόντοσιτς να φωνάζει "παρών" (35-27, 14'). Οι Αμερικανοί των φιλοξενούμενων ανέλαβαν δράση και μείωσαν στους 5 πόντους (38-33, 16'), προσωρινά. Αυτό γιατί οι γηπεδούχοι βρήκαν διαδρόμους προς το αντίπαλο καλάθι με τον Κάουν (40-33, 17'). Ο Ρότσεστι πήρε την μπαγκέτα του ηγέτη για τη Νίζνι και με επί μέρους 5-0 οι φιλοξενούμενοι έκαναν το παιχνίδι ντέρμπι (40-38, 18'). Ο Τόμπκινς (19'04'') έφερε το παιχνίδι στα ίσια (40-40, 19'). Το ημίχρονο, όμως ολοκληρώθηκε με τον Μάνουτσαρ Μαρκοϊσβίλι να έχει 2/2 βολές και να διαμορφώνει το 42-40, σκορ με το οποίο έκλεισε το πρώτο ημίχρονο.

Με φόρα μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο ο Τρέι Τόμπκινς. Ο Αμερικανός με το δεύτερο τρίποντο στο παιχνίδι έβαλε μπροστά στο σκορ την ομάδα του (42-43, 21'). Από εκεί και πέρα οι γηπεδούχοι επέβαλαν τον δικό τους ρυθμό. Ο Μίλος Τεόντοσιτς ανέλαβε δράση και έχοντας βοήθειες από τους Βορόντσεβιτς-Ντε Κολό΄ανέβασε τη διαφορά (50-45, 23'). Οι φιλοξενούμενοι έδειξαν πως θα παλέψουν μέχρι τέλους. Με επί μέρους 7-0 πέρασαν μπροστά (50-52, 25') με τον Κίνσεϊ. Ο Ρότσεστι μπήκε για τα καλά στο κλίμα του αγώνα και οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν το προβάδισμά τους (53-58, 26'). Κάπου εκεί έκανε την εμφάνισή του ο Άαρον Τζάκσον. Ο Αμερικανός γκαρντ με διαδοχικούς πόντους ανέτρεψε την κατάσταση μέσα σε λίγα λεπτά (66-60, 29'). Τα πράγματα κύλησαν ακόμα καλύτερα στο φινάλε του δεκαλέπτου. Ο Φριτζόν "εκτέλεσε" στη λήξη του χρόνου και το 69-62 ήταν σκορ δεκαλέπτου.

Οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο του αγώνα. Χάινς και Φριτζόν ανέλαβαν δράση και ανέβασαν τη διαφορά (73-64, 32'). Ο Μίλος Τεόντοσιτς πήρε ξανά την κατάσταση στα χέρια του, έχοντας συμπαραστάτη τον Αντρέι Βοροντσέβιτς. Με δικές τους προσπάθειες η διαφορά έφτασε σε διψήφια επίπεδα για πρώτη φορά (83-72, 35'). Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να μειώσουν με τον Ρότσεστι, όμως ο Βοροντσέβιτς ήταν "καυτός" διατηρώντας σε υψηλά επίπεδα τη διαφορά (86-75, 4'51'' για το τέλος). Οι φιλοξενούμενοι δεν παραδόθηκαν ωστόσο. Με επί μέρους 6-0 η διαφορά μειώθηκε, με τον Κίνσεϊ μπροστάρη (86-83, 38').

Το δραματικό φινάλε

Τα τελευταία λεπτά ήταν συγκλονιστικά. 1'17'' για το τέλος ο Αντόνοφ αστόχησε σε τρίποντο για την ισοφάριση, ενώ το ίδιο συνέβη και με τα σουτ των Τεόντοσιτς και Βοροντσέβιτς. Με 23'' για το τέλος η Νίζνι είχε την επίθεση. Ο Τεόντοσιτς έκανε φάουλ στον Κίνσεϊ και ο Αμερικανός με 1/2 βολές έκανε το σκορ 86-84. Ο Ντε Κολό κέρδισε φάουλ 13,9'' για το φινάλε του αγώνα και με 1/2 βολές διαμόρφωσε το 87-84. Ο Ρότσεστι με 2/2 βολές 11,4'' για το φινάλε μείωσε στον πόντο (87-86). Ο Τεόντοσιτς είχε 1/2 βολές για το 88-86 και στα 3,2'' έκανε φάουλ στον Ρότσεστι, ο οποίος ισοφάρισε, με τον ίδιο τρόπο, (88-88). Στην τελευταία επίθεση της κανονική διάρκειας ο Ντε Κολό πέρασε τη μπάλα κάτω από το καλάθι στον Κάουν, ο οποίος δεν βρήκε στόχο. Έτσι, το 88-88 έμεινε μέχρι το φινάλε της κανονικής διάρκειας.

"Μίλησε" η εμπειρία

Οι Παραχούτσκι και Ρότσεστι έβαλαν σε θέση οδηγού τους φιλοξενούμενους στο ξεκίνημα της παράτασης (90-93, 41'). Ο Μίλος Τεόντοσιτς ανέλαβε ξανά δράση και με δικές του προσπάθειες ανέτρεψε την κατάσταση (95-93, 43'). Ο Σάσα Κάουν ακολούθησε τον συμπαίκτη του και με κάρφωμα 44,5'' για το τέλος έστειλε στο +3 την ομάδα του (98-95, 44'). Στα 31'' πριν το φινάλε ο Τέιλορ Ρότσεστι υπέπεσε σε επιθετικό φάουλ και ο Άαρον Τζάκσον το εκμεταλλεύτηκε, γράφοντας το 99-95, αρχικά και στη συνέχεια ο Βορόντσεβιτς έκανε το σκορ 101-95, 15'' για το τέλος. Οι φιλοξενούμενοι παρέμειναν άστοχοι μέχρι το τέλος, με την ΤΣΣΚΑ Μόσχας να παίρνει τη νίκη με 103-95, συνεχίζοντας αήττητη στο Top 16.

Δεκάλεπτα: 24-19, 42-40, 69-62, 88-88 (κ.δ.), 103-95 (α' παρ.).