Τσεντεβίτα - Λιμόζ 102-83

Η Τσεντεβίτα επικράτησε εύκολα της Λιμόζ με 102-83 στο Ζάγκρεμπ, ''ανέβηκε'' στο 2-5 στον Β' όμιλο και συνεχίζει να ελπίζει σε πρόκριση στο TOP-16 της Euroleague.

Το δίδυμο των Μπίλαν, Πίλεπιτς σκόραρε το 44.1% των πόντων της Τσεντεβίτα κόντρα στη Λιμόζ και οι Κροάτες επικράτησαν με το επιβλητικό 102-83.

Τα στατιστικά του αγώνα

Οι δηλώσεις του αγώνα

Έτσι η ομάδα του Γιασμίν Ρέπεσα διπλασίασε τις νίκες της στον Β' όμιλο και συνεχίζει να διεκδικεί με αξιώσεις την πρόκριση στο TOP-16. Ο Μίρο Μπίλαν είχε 24 πόντους και 8 ριμπάουντ ενώ ο Φραν Πίλεπιτς σκόραρε 21 πόντους για την Τσεντεβίτα.

Ο Φραν Πίλεπιτς έδωσε λύσεις στην επίθεση της Τσεντεβίτα στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης με τη Λιμόζ, κάνοντας το 16-9 στο 5'40'' κι έχοντας ήδη 10 προσωπικούς πόντους σε αυτό το διάστημα! Ο Μίρο Μπίλαν διαμόρφωσε το 18-12 με 2/2 βολές, οι ''λιμουζό'' ισορρόπησαν (23-22, 8'18'') ωστόσο η Τσεντεβίτα έκλεισε το δεκάλεπτο στο υπέρ της 32-24.

Ο Ντέλας εκτόξευσε αρχικά τη διαφορά στο +13 (37-24) κι εν συνεχεία σκόραρε πίσω από τα 6μ.75 για το 42-26. Ο Μάρκο Αράποβιτς έστειλε τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της ως εκείνο το σημείο (+18), κάνοντας το 44-26 στο 14'35'' όμως ο Ραμέλ Κάρι μείωσε σε 46-37, λίγο πριν από τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Εν τέλει, η Τσεντεβίτα πήγε στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με 52-43.

Οι Γάλλοι προσπάθησαν να αντιδράσουν στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Βέστερμαν έριξε τη διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα (64-57, 24'52'') όμως η Τσεντεβίτα άντεξε στην πίεση της Λιμόζ. Ο Μίρο Μπίλαν διαμόρφωσε το 75-62 έχοντας 16 πόντους με 6/6 δίποντα ενώ οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 77-65 στο 30'.

Το μόνο που κατάφερε η Λιμόζ ήταν να μειώσει σε 77-68, με γκολ-φάουλ του Μόερμαν. Οι Κροάτες βελτίωσαν την άμυνά τους, προηγήθηκαν με 91-71 στο 34'42'' κι έφτασαν στην εύκολη νίκη με το υπέρ τους 102-83 αφού δεν απειλήθηκαν ουσιαστικά από τους πρωταθλητές Γαλλίας.