Αρνητικά ρεκόρ

Το κακό πρώτο ημίχρονο του Παναθηναϊκού συνοδεύτηκε με αρκετά αρνητικά ρεκόρ, αποτελώντας με τη βούλα το χειρότερο πρώτο 20λεπτο των "πρασίνων" στη διοργάνωση.

Το παθητικό των 35 πόντων στο πρώτο δεκάλεπτο και οι 55 στο πρώτο πρώτο ημίχρονο αποτελούν αρνητικά ρεκόρ (για πρώτο δεκάλεπτο και πρώτο 20λεπτο αντίστοιχα).

Στο σύνολο, ωστόσο, το χειρότερο ημίχρονο για τον Παναθηναϊκό ήταν οι 57 πόντοι στην επανάληψη του αγώνα με τη Σιένα τη σεζόν 2002-2003, σε ένα ματς που το "τριφύλλι" κέρδισε με 111-103!

Από εκεί και πέρα 55 είχαν δεχτεί οι "πράσινοι" στον τελικό του 2007 κόντρα στην ΤΣΣΚΑ (είχαν κερδίσει και πάλι), ενώ πάνω από 50 πόντους είχε δεχτεί από τη Μάλαγα τη σεζόν 2003-2004 (54) και από τη Ρεάλ (53 τη σεζόν 2007-2008).

Σε ότι αφορά τις αμυντικές επιδόσεις για ένα δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός έχει αρνητικό τους 36 πόντους (3η περίοδος) απέναντι στη Σιένα τη σεζόν 2003-2004, σε ένα παιχνίδι που είχε χάσει (86-77) εντός έδρας. Επίσης 35 πόντους είχαν δεχτεί οι "πράσινοι" στον τελικό του 2007 απέναντι στην ΤΣΣΚΑ.