Στρασμπούρ-Εφές 66-76

Την δεύτερη νίκη της σε ισάριθμα παιχνίδια πέτυχε η Εφές η οποία επικράτησε πιο δύσκολα της Στρασμπούρ απ' ότι δείχνει το τελικό 76-66

Η Εφές επικράτησε με σκορ 76-66 της Στρασμπούρ για την 2η αγωνιστική της Euroleague και διπλασίασε τις νίκες της στη διοργάνωση.

Για την άπειρη Στράσμπουρ που δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί την έδρα της, έπαιξαν καθοριστικό ρόλο τα 20 λάθη με τα οποία τελείωσε το παιχνίδι.

Στο 1.14'' για το τέλος του αγώνα ο Πλάνινιτς με τρίποντο έγραψε το 64-70 κι έδωσε βαθιά επιθετική ανάσα στην Εφές που είχε εγκλωβιστεί.

Τα στατιστικά του αγώνα

Οι δηλώσεις της αναμέτρησης

Ο αγώνας:

Από πολύ νωρίς η Εφές έθεσε τις βάσεις για να ελέγξει το παιχνίδι και προηγήθηκε 15-8 και 19-8 όντας καλύτερη σε άμυνα κι επίθεση. Ο Μέρφι μείωσε σε 12-19, ωστόσο ο Χόπσον έγραψε το 12-22 του α' δεκαλέπτου. Η ομάδα του Οκτάι Μαχμουτ είχε λιγότερα λάθη κι ένα εξαιρετικό ποσοστό έξω από τα 6.75μ.

Μιας και ο λόγος για σουτ τριών πόντων, ο Κώστας Βασιλειάδης με εύστοχο τρίποντο εκτόξευσε τη διαφορά στους 16 (12-28) στο 12ο λεπτό του αγώνα, ενώ η μέγιστη τιμή της διαφοράς άγγιξε τους 18 πόντους (12-30). Οι Γάλλοι μείωσαν σταδιακά και με τον Γκριρ να γράφει το 25-31 πλησίασαν στους 6 πόντους, τρέχοντας ένα επιμέρους 13-3.

Στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, οι Γάλλοι ροκάνισαν τη διαφορά (41-48) με τον Ντιό να σκοράρει από την περιφέρεια και τον Αζινσά να κάνει ζημιά στη ρακέτα. Η Εφές περιορίστηκε στους 12 πόντους και η Στρασμπούρ βρήκε την ευκαιρία να παραμείνει μέσα στο ματς. Ο Ερντέν με 2/2 βολές έγραψε το 47-55 στο 30ό λεπτό.

Κι ενώ θα περίμενε κανείς πως η Εφές θα διατηρούσε το προβάδισμά της, εκμεταταλλευόμενη τα πολλά λάθη των γηπεδούχων (20), εγκλωβίστηκε επιθετικά. Ο Αζινσά με βολές μείωσε στους 3 (64-67), δίνοντας εκ νέου άγρια ομορφιά στο παιχνίδι. Ωστόσο, το καθοριστικό τρίποντο του Πλάνινιτς έδωσε αέρα 6 πόντων στην Εφές και το ψυχολογικό έναυσμα που έψαχνε για να τελειώσει το παιχνίδι.