Σιένα - Ρεάλ Μαδρίτης 90-102

Η Ρεάλ επικράτησε της Σιένα με 102-90 αλλά έμεινε εκτός πλέι οφ της Ευρωλίγκας. Πρώτοι οι Ιταλοί στον όμιλο, με τον Ολυμπιακό στους "8" στο ριμέικ του περσινου προημιτελικού (vid)

"Γλυκιά" ήττα για τη Σιένα η οποία ηττήθηκε στην έδρα της με σκορ 102-90 από τη Ρεάλ αλλά παρέμεινε στην πρώτη θέση του Στ΄ομίλου.

Οι Μαδριλένοι ήθελαν μεγάλη σε έκταση νίκη επί της Σιένα, ωστόσο δεν τα κατάφεραν κι έτσι αποκλείστηκαν από τα πλέι οφ, καθώς η Μπιλμπάο πέρασε ως δεύτερη από τον όμιλο.

Πλέον η Σιένα θα αντιμετωπίσει με πλεονέκτημα έδρας τον Ολυμπιακό, στο ριμέικ του περσινού προημιτελικού. Να υπενθυμίσουμε ότι τότε με μειονέκτημα έδρας είχε επικρατήσει με 3-1 νίκες στη σειρά των αγώνων.

Ο αγώνας:

Σε ένα ελεύθερο ματς, όπου οι άμυνες είχαν μάλλον διακοσμητικό ρόλο, οι δύο ομάδες άρχισαν να εναλλάσσονται από νωρίς στο σκορ. Το 11-13 του 4' έγινε γρήγορα 15-15 και στο 8ο λεπτό του αγώνα Σιένα και Ρεάλ ήταν ισόπαλες στους 23 πόντους. Το 28-26 του α' δεκαλέπτου δεν αποδείκνυε τίποτα περισσότερο από το αναμενόμενο, ότι το παιχνίδι θα συνεχιζόταν με τις επιθέσεις να είναι τα πρώτα βιολιά.

Οι γηπεδούχοι ξέφυγαν δύο φορές με 5 πόντους διαφορά (31-26, 39-34), πριν η διαφορά βρει τη μέγιστη τιμή της στο +7 (46-39), μετά από βολές του Λαβρίνοβιτς στο 15'. Πάντως, η Ρεάλ δεν έμεινε με σταυρωμένα τα χέρια, αντέδρασε και ισοφάρισε σε 50-50 για να φύγουν τελικά οι δύο ομάδες για τα αποδυτήρια με έναν πόντο διαφορά (53-52).

Στην επανάληψη, τίποτα δεν άλλαξε... Η Ρεάλ προσπαθούσε να ξεφύγει για να βρει τη νίκη που θα της έδινε την πρόκριση, ωστόσο η Σιένα αντιστεκόταν. Το μόνο που κατάφερε η ομάδα του Πάμπλο Λάσο ήταν να ολοκληρώσει την γ' περίοδο μπροστά στο σκορ με 75-76 χάρη στο επιμέρους 24-22 που έτρεξε.

Με τους Ροντρίγκεθ και Ρέγιες, οι Μαδριλένοι βρέθηκαν στο 32' να έχουν χτίσει μια διαφορά 6 πόντων (77-83) κι έκτοτε το ματς γύρισε.

Τα δεκάλεπτα: 28-26, 53-52, 75-76, 90-102

Σιένα (Πιανιτζάνι): ΜακΚάλεμπ 15(2), Ζήσης 2, Άντερσεν 11, Ρακότσεβιτς 11(2), Καραρέτο 3, Θόρντον 7(1), Λαβρίνοβιτς 8(1), Ρες 15(5), Στόουνρουκ 4, Μος 14.

Ρεάλ Μαδρίτης (Λάσο): Τόμιτς 10, Πότσιους 15(1), Σουάρεθ 10, Ρέγιες 17, Μίροτιτς 14(1), Ροντρίγκεθ 7(1), Βελίτσκοβιτς 2, Μπέγκιτς 7, Κάρολ 7(1), Σίνγκλερ 8, Γιουλ 5(1).