Σιένα - Πρόκομ 88-95

Σε ένα ματς δίχως βαθμολογικό ενδιαφέρον, η Προκομ επικράτησε στην παράταση με 95-88 της Σιένα, πετυχαίνοντας την 2η της νίκη μετά από φοβερή ανατροπή (video).

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο ολοκλήρωσε η Πρόκομ τις υποχρεώσεις της στην α' φάση των ομίλων της Ευρωλίγκας, καθώς επικράτησε με ... της Σιένα και πέτυχε μόλις την 2η νίκη της στη διοργάνωση.

Παρ' ότι η αδύναμη Πρόκομ είχε αποχαιρετήσει από καιρό την ενδεχόμενη πρόκρισή της στο TOP-16, ήθελε τη νίκη γοήτρου και τελικά την πήρε γυρίζοντας ένα ματς που έμοιαζε χαμένο.

Οι Πολωνοί κατάφεραν στο δ' δεκάλεπτο του αγώνα να δώσουν αμφίρροπο χαρακτήρα στο παιχνίδι, καθώς τρέχοντας ένα επιμέρους 16-6 ισοφάρισαν σε 68-68 μετά από τρίποντο του Μπλάσινγκειιμ στο 35ο λεπτό. Στο τέλος της κανονικής διάρκειας, ο Ρες έχασε το σουτ κι έμεινε το 76-76.

Στην παράταση, οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι κι έφτασαν εύκολα στην τελική επικράτηση, έχοντας γυρίσει ένα ματς στο οποίο έχαναν με 40-13 στο 15'!

Τα δεκάλεπτα: 26-13, 51-28, 63-52, 76-76, 88-95

Σιένα (Μπλάνκι): Μπράουν 23(5), Εζέ 3, Καραρέτο 9(3), Ράσιτς 9(3), Κανγκούρ 8(2), Σανικίτζε 4, Ρες 8, Όρτνερ 4, Λεχτάλερ 4, Γιάνινγκ 11(3), Χάκετ 1, Μος 4.

Πρόκομ (Κεμζούρα): Πάμουλα, Βίτκα, Ρόζικ, Μπλάσινγκειμ 26(4), Άκερ, Μαχάμπαλσιτς 18, Πόνιτκα 14(1), Κόζαρεκ 20(1), Στζότκα 10, Ρίτσαρντς 3, Χρίτσανιουκ 3.