Σιένα - Μπεσίκτας 63-57

Η Σιένα συνεχίζει την εξαιρετική της πορεία στην Ευρωλίγκα, καθώς νίκησε στην Ιταλία και την Μπεσίκτας με 63-57 και έκανε το 5/5 στο "Top-16". (vid)

Η Σιένα δυσκολεύτηκε απέναντι στην Μπεσίκτας, όμως κατάφερε να σημειώσει ακόμα μία νίκη, φτάνοντας στο θετικό αποτέλεσμα με 63-57.

Με αυτόν τον τρόπο, η ομάδα του Λούκα Μπάνκι έχει πλέον πέντε νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια στο "Top-16" της Ευρωλίγκας.

Η Σιένα μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση και προσπάθησε να επιβάλει το παιχνίδι της απέναντι στην Μπεσίκτας. Με αυτόν τον τρόπο το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε στο 22-13 για τους πρωταθλητές Ιταλίας. Στη συνέχεια τα πράγματα δεν άλλαξαν με τους παίκτες του Λούκα Μπάνκι να αυξάνουν την διαφορά τους από την Μπεσίκτας, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με +11 (37-26).

Στην τρίτη περίοδο, η Μπεσίκτας κατάφερε να κάνει την ολική επαναφορά και να βρεθεί στο 30' στο +2 (43-45) κόντρα στους πρωταθλητές Ιταλίας. Στα τελευταία δέκα λεπτά του αγώνα, οι γηπεδούχοι έλεγξαν το παιχνίδι και μπόρεσαν να φτάσουν στη νίκη με 63-57 απέναντι στους Τούρκους, φτάνοντας τις πέντε νίκες στην Ευρωλίγκα.

Τα δεκάλεπτα: 22-13, 37-26, 43-45, 63-57.

Σιένα (Μπάνκι): Μπράουν 13(2), Εζέ 8, Καραρέτο, Ράσιτς, Κανγκούρ 2, Σανικίτζε 14, Λεχτάιλερ 2, Τζάνινγκς 10(2), Χάκετ 9(1), Μος 5.

Μπεσίκτας (Κουντέρ): Γιούινγκ 2, Ακίν, Βίντμαρ 14, Φάλκερ 1, Τσετόν 2, Μάρκοτα 12(2), Κρίστοφερ 7(1), Νάλγκα, Οζέρ 3(1), Τζέρελς 16(2).