Σιένα - Μάλαγα 84-69

Unicaja's Brazilian forward Augusto Cesar Lima (L) vies with Montepaschi Siena's Lithuanian center Ksistof Lavrinovic (R) during the Euroleague basketball match Unicaja vs Montepaschi Siena on February 2, 2012 at the J.M. Martin Carpena sports hall in Malaga. AFP PHOTO / JORGE GUERRERO (Photo credit should read Jorge Guerrero/AFP/Getty Images) AFP/GETTY IMAGES

Πανηγυρική πρόκριση στα προημιτελικά της Ευρωλίγκας και πρωτιά του ομίλου για τη Σιένα που επικράτησε με 84-69 της Μάλαγα και πέτυχε την 4η νίκη της στο TOP-16 (vid)

Μετά τις δύο εκτός έδρας νίκες της στην Ισπανία, η Σιένα επικράτησε και πάλι της Μάλαγα με σκορ 84-69 για την 4η αγωνιστική του TOP-16 της Ευρωλίγκας.

Η ομάδα του Σιμόνε Πιανιτζάνι βρέθηκε από το ξεκίνημα κιόλας του αγώνα σε ρόλο οδηγού και δεν έχασε σε κανένα σημείο το προβάδισμα.

Η Μάλαγα τελείωσε το ματς με 19 λάθη έναντι μόλις 9 των Ιταλών που ήθελαν να... καθαρίσουν με τα της πρόκρισης και τα κατάφεραν. Από την άλλη, οι Ανδαλουσιάνοι υπέστησαν την 4η ήττα τους σε ισάριθμα ματς και αποχαιρέτησαν τη συνέχεια της διοργάνωσης.

Ο αγώνας:

Η Σιένα προηγήθηκε με 15-8 στο πεντάλεπτο κι έδειξε να ελέγχει το ρυθμό του αγώνα από το ξεκίνημά του. Μάλιστα, ξέφυγε και με 8 πόντους διαφορά (23-15), πριν τελικά η Μάλαγα μειώσει σε 23-19 στο τέλος του α' δεκαλέπτου. Ωστόσο, οι Ισπανοί παρ΄ότι ήταν πολύ εύστοχοι σε δίποντα (63% με 12/19 σουτ) και τρίποντα (62% με 5/8 τρίποντα) έκαναν 10 λάθη γεγονός που τους ανάγκασε να ακολουθούν στο σκορ (39-32 στο 15', 49-42 στο 18').

Το 52-46 του ημιχρόνου έδινε προβάδισμα στη Σιένα αλλά δεν της εξασφάλιζε κάτι... Ωστόσο, επικράτησε με επιμέρους 15-14 στο γ' δεκάλεπτο και διατήρησε την υπέρ της διαφορά. Στο δ' δεκάλεπτο βρήκε και πάλι τον καλό της εαυτό, έτρεξε ένα 10-3 και ξέφυγε με 77-63 στο 35'. Το τελικό 84-69 έγραψε ο Ζόριτς με βολές στα 23'' πριν τη λήξη.

Τα δεκάλεπτα: 23-19, 52-46, 67-60, 84-69

Σιένα (Πιανιτζάνι): ΜακΚάλεμπ 18, Ζήσης 1, Άντερσεν 10, Ρακότσεβιτς 11(1), Καραρέτο 5(1), Θόρντον 7(1), Λαβρίνοβιτς 13(2), Ρες 4, Μικελόρι 1, Στόουνρουκ 3(1), Αραντόρι, Μος 11(1).

Μάλαγα (Ματέο): Φιτς 15(1), Ροντρίγκεθ, Ρόουλαντ 4, Βάλτερς 8(1), Πέριτς 8, Ντάρντεν 6, Γκαρμπαχόσα 9(3), Φρίλαντ 5, Πέιν, Ζόριτς 14.