Πρόκομ - Μακάμπι Τελ Αβίβ 73-89

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ πάτησε γκάζι στο τέταρτο δεκάλεπτο και επικράτησε εκτός έδρας της Πρόκομ με 89-73.

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ σοβαρεύτηκε στο τέταρτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης με την Πρόκομ και έφτασε στη νίκη στην Πολωνία με 89-73.

Οι Ισραηλινοί είχαν πρόβλημα για 30 λεπτά απέναντι στην Πρόκομ, η οποία διατηρούσε και το προβάδισμα, αλλά στο τέλος πήραν το θετικό αποτέλεσμα.

Η Πρόκομ ξεκίνησε δυνατά την αναμέτρηση και αιφνιδίασε τη Μακάμπι Τελ Αβίβ, καθώς έκλεισε την πρώτη περίοδο με προβάδισμα τεσσάρων πόντων (19-15). Στη δεύτερη περίοδο, οι Πολωνοί θα συνεχίσουν να έχουν τον έλεγχο του αγώνα, με αποτέλεσμα να πάνε στα αποδυτήρια με 42-35, ύστερα από δύο εύστοχες βολές του Χίκμαν.

Τα πράγματα δεν άλλαξαν στην τρίτη περίοδο με την Πρόκομ να είναι μπροστά στο σκορ (65-60), αλλά στην τέταρτη και τελευταία περίοδο οι Ισραηλινοί πάτησαν... γκάζι και κατάφεραν να φτάσουν στο θετικό αποτέλεσμα με 89-73.

Τα δεκάλεπτα: 19-15, 42-35, 65-60, 73-89.

Πρόκομ (Κεμζούρα): Πάμουλα 2, Ρόσζικ, Μπλάσινγκαμ 13(4), Άκερ 6, Μαχάλμπασιτς 14, Πόνιτκα 13(1), Κόζσαρεκ 10(1), Σζότκα, Ρίτσαρντς 10, Χρικάνιουκ 5.

Μακάμπι Τελ Αβίβ (Μπλατ): Λόγκαν 12(3), Τζέιμς 10, Σμιθ 6(2), Χίκμαν 20(2), Ελιάχου 16, Ροθ, Μέντλεϊ 2, Οχαγιόν 14(2), Σερμαντίνι 2, Τόμας 8, Σέγκεβ, Λάντεσμπεργκ.