Πήρε το φιλικό ντέρμπι η Μακάμπι Τελ Αβίβ

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ πήρε τη νίκη επί της Μπαρτσελόνα (92-87) στον αγώνα που άνοιξε την αυλαία της δεύτερης ημέρας του "Diamonds Are Forever", έχοντας για πρώτο σκόρερ τον Βίκτορ Ραντ.

Η Μπαρτσελόνα ξεκίνησε τον αγώνα έχοντας καλύτερο αγωνιστικό προσανατολισμό, αφού είχε στοχεύσει να ακουμπήσει την μπάλα κοντά στο καλάθι. Όπως κι έγινε, με τον Άντε Τόμιτς να τελειώνει τις φάσεις με πλάτη στο καλάθι, δίνοντας τη δυνατότητα στην ομάδα του να επιβάλλει τον ρυθμό της.

Από την άλλη, η Μακάμπι Τελ Αβίβ επιχειρούσε να κάνει ζημιά κυρίως μέσα από τις εμπνεύσεις των περιφερειακών τους, αφού δεν είχε τις κατάλληλες συνεργασίες. Ακόμη κι έτσι όμως, βρήκε τον τρόπο να "πληγώσει" την ισπανική άμυνα, με τον Ντι Τζέι Σίλεϊ να είναι η βασικότερη πηγή κινδύνων για την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα.

Το +5 (26-21) με το οποίο προηγήθηκε η Μπαρτσελόνα στο τέλος του α' δεκαλέπτου διατηρήθηκε με σχετική ευκολόα από τους "μπλαουγκράνα", οι οποίοι είχαν σε ρόλο ηγέτη τον Ταϊρίς Ράις. Ο "κοντορεβυθούλης" της ισπανικής ομάδας έκανε πολλή δουλειά σε δημιουργικό επίπεδο, βοηθώντας στη διατήρηση του προβαδίσματος. Ακόμη κι όταν η Μακάμπι Τελ Αβίβ βρήκε τον τρόπο να αντιδράσει, μέσα από τα συνεχόμενα εύστοχα σουτ τριών πόντων, ήταν ο παίκτης που σήμανε την ισπανική αντεπίθεση.

Με δικό του καλάθι άλλωστε, οι "μπλαουγκράνα" πήγαν στα αποδυτήρια διατηρώντας ένα ισχνό προβάδισμα (40-38), την ώρα που η "ομάδα του λαού" βρήκε σκορ από τον Γκαλ Μεκέλ, στα τελευταία λεπτά του ημιχρόνου.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε για τα καλά στο γ' δεκάλεπτο, με τον Ταϊρίς Ράις να βάζει τη μηχανή στο "φουλ" και να σκοράρει ακατάπαυστα. Ο πλεϊμέικερ της Μπαρτσελόνα ήταν ο άνθρωπος που πήρε πάνω του τις περισσότερες επιθέσεις της ομάδας του, την ώρα που η "ομάδα του λαού" έβλεπε τον Βίκτορ Ραντ να αναλαμβάνει δράση για να κρατήσει τα προσχήματα.

Η ουσία πάντως ήταν πως οι "μπλαουγκράνα" κράτησαν το προβάδισμα μέχρι το τέλος της περιόδου (68-65), εκκινώντας από ελαφρώς πλεονεκτική θέση για τα τελευταία δέκα λεπτά του αγώνα. Οι ομάδες μπήκαν στο τελευταίο λεπτό, ούσες στο "Χ" (83-83), πριν έρθουν τα συνεχόμενα λάθη των παικτών του Γιώργου Μπαρτζώκα και η ικανότητα αυτών του Έρεζ Εντελστάιν να τελειώσουν τις φάσεις και να ευστοχήσουν στις βολές, για να δώσουν τη νίκη στη Μακάμπι Τελ Αβίβ (92-87).

Τα δεκάλεπτα: 21-26, 38-40, 65-68, 92-87.

Μακάμπι Τελ Αβίβ (Έντελσταϊν): Ραντ 18, Σίλεϊ 7, Σμιθ 16, Γιβζόρι, Μέκελ 14, Πνίνι 5, Σεγκέφ, Οχαγιόν 6, Λάντεσμπεργκ 10, Αλεξάντερ 4, Άιβερσον 5, Τσίρμπες 7.

Μπαρτσελόνα (Μπαρτζώκας): Ράις 25, Ντόρσεϊ 5, Ρίμπας 3, Κλαβέρ 7, Ναβάρο 8, Βεζένκοφ 12, Πένο, Έρικσον, Όλεσον 5, Κόπονεν 3, Περπέρογλου 4, Τόμιτς 15.