Ούνιξ Καζάν - Ουλμ 91-73

Η Ούνιξ Καζάν ανέβασε την απόδοση της στο δεύτερο ημίχρονο και έφτασε στην άνετη νίκη κόντρα στην Ουλμ με 91-73 για τα προκριματικά της Ευρωλίγκας.

Η Ούνιξ Καζάν βρίσκεται πλέον ένα βήμα πιο κοντά στο "εισιτήριο" για την πρώτη φάση της Ευρωλίγκας, καθώς επικράτησε της Ουλμ με 91-73.

Οι Ρώσοι παρότι ξεκίνησαν πολύ δυνατά την αναμέτρηση (24-14), δεν κατάφεραν να διατηρήσουν το προβάδισμα τους απέναντι στην Ουλμ.

Το ημίχρονο βρήκε την Ούνιξ Καζάν με προβάδισμα πέντε πόντων (37-32) και τους Γερμανούς να παραμένουν στην διεκδίκηση της νίκης.

Τα πράγματα, όμως στο τρίτο δεκάλεπτο άλλαξαν, η Ούνιξ ανέβασε κατακόρυφα την απόδοση της και δεν δυσκολεύτηκε να φτάσει στο θετικό αποτέλεσμα με 91-73. Από τους Ρώσους, ο Ίαν Βουγιούκας σημείωσε 18 πόντους, πραγματοποιώντας πολύ καλό παιχνίδι και ο Κώστας Καϊμακόγλου είχε 9. Πρώτος σκόρερ του ματς ήταν ο Τέρελ Λίντεϊ με 21 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 24-14, 37-32, 72-52, 91-73.

Ούνιξ Καζάν: Λίντεϊ 21(5), Ντεντούσκιν, Ζαμάνσκι 4, Σαμοϊλένκο, Σεργκέεφ 9(3), Βερεμεένκο 7, Έιντσον 8, Βουγιούκας 18, Καϊμακόγλου 9(1), Τσάτμαν 15(2).

Ουλμ: Γκέντλερ 11, Τζόνκε, Θέις 2, Ρέι 17(1), Έστερκαμπ 9(1), Ουάτς 8, Σβέθελμ 3, Τζέτερ 1, Νάνκιβιλ 5(1), Μπράιαντ 17(2).