Νίκησε & ελπίζει η Μπιλμπάο

Εκπληκτική νίκη της Μπιλμπάο του Φώτη Κατσικάρη με 94-81 επί της ΤΣΣΚΑ Μόσχας. Για το 2-2 οι Βάσκοι ή για τη νίκη-πρόκριση η ΤΣΣΚΑ την Παρασκευή (30/3, 21.30, videos).

Η Μπιλμπάο... καλόμαθε και θέλει να συνεχίζει να παίζει στην Ευρώπη και τον Μάιο! Οι "άνδρες στα μαύρα" του Φώτη Κατσικάρη, κόντρα σε όλα τα προγνωστικά, νίκησαν την ΤΣΣΚΑ Μόσχας με 94-81 και μείωσαν τη σειρά των πλέι οφ σε 2-1.

Περισσότεροι από 10.000 θεατές βρέθηκαν στη Μιραμπίγια για να ευχαριστήσουν τη Μπιλμπάο για την εκπληκτική πορεία της στην Ευρωλίγκα στην παρθενική συμμετοχή της. Ήταν τυχεροί και θα ξαναπάνε στο γήπεδο την Παρασκευή (30/3, 21.30) για το θαύμα (το 2-2) ή βέβαια την πρόκριση της ΤΣΣΚΑ στο final-4.

Ο τέταρτος αγώνας θα είναι εντελώς διαφορετικός και οι Ρώσοι θα είναι αποφασισμένοι, ωστόσο η ισπανική ομάδα θα πάρει σίγουρα δύναμη από την εκπληκτική εμφάνιση της απόψε (28/3).

Η εξέλιξη του αγώνα

Τα πρώτα λεπτά ανήκαν στην ΤΣΣΚΑ η οποία προηγήθηκε με 9-3, ωστόσο με τέσσερις πόντους του Μουμπρού η Μπιλμπάο μείωσε τη διαφορά στο ένα καλάθι (7-9). Ο Κρστιτς απάντησε για την ΤΣΣΚΑ (7-11), ωστόσο ακολούθησε η... μαύρη θύελλα. Με σερί 12-0 η Μπιλμπάο προηγήθηκε με 19-11 με το ελληνικό στοιχείο να πρωταγωνιστεί: Έξι πόντους ο Βασιλειάδης και τέσσερις ο Μαυροειδής.

Ο Κιριλένκο πήρε επάνω του την επίθεση και η ΤΣΣΚΑ επανήλθε στον αγώνα, μειώνοντας τη διαφορά στον έναν πόντο (19-18). Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 25-24 υπέρ της ομάδας του Κατσικάρη και τον Κασλάουσκας να διαμαρτύρεται στους διαιτητές (σ.σ. ανάμεσα τους και ο Κώστας Κορομηλάς) για τα σκληρά μαρκαρίσματα των Βάσκων.

Η ποιότητα... χάθηκε στη συνέχεια. Δυνατά μαρκαρίσματα και πολλά φάουλ και από τις δύο πλευρές. Οι γηπεδούχοι πήραν φωτιά στο τελευταίο πεντάλεπτο και με εννέα αναπάντητους πόντους από την ΤΣΣΚΑ, η διαφορά ανέβηκε και πάλι στους εννιά (45-36). Με ένα τρίποντο του Βοροντσέβιτς και μια βολή από τον Κιριλένκο οι φιλοξενούμενοι έπιασαν τους 40 για να οδηγήσει τις δύο ομάδες στο ημίχρονο το λέι απ του Τζόνσον (47-40).

Στο δεύτερο ημίχρονο η Μπιλμπάο συνέχισε να παίζει ασφυκτική άμυνα και δεν επέτρεψε στους Ρώσους να ροκανίσουν τη διαφορά. Αυτή έπεσε μόλις στους οκτώ πόντους (60-52) με τον Κρστιτς να ευστοχεί για έβδομη φορά σε προσπάθεια δύο πόντων σε επτά προσπάθειες (9/9 σε 40').

Στο τρίτο δεκάλεπτο η διαφορά "κόλλησε" στους 14 πόντους υπέρ των Βάσκων φυσικά, με τον Μπάνιτς και τον Βασιλειάδη να πυροβολούν αδιακρίτως! Νωρίτερα ο Λόπεθ είχε πετύχει κρίσιμους πόντους.

Η διαφορά άγγιξε τους 17 πόντους (80-63) με τρίποντο του Μπλουμς επτά λεπτά πριν από το φινάλε και τον Κατσικάρη να κοιτάζει με... ενδιαφέρον τον ηλεκτρονικό πίνακα. Ο Τζάκσον έκανε λέι άπ στα 03:44 και η ψαλίδα άνοιξε στους 19 πόντους (88-69).

Στα τελευταία λεπτά του αγώνα η ΤΣΣΚΑ μάζεψε τη διαφορά στους 13 πόντους, με την ήττα να παραμένει βαριά και τον Τεόντοσιτς να πραγματοποιεί μια από τις χειρότερες εμφανίσεις του. Η Μπιλμπάο δεν κυνήγησε το φράγμα των 100 πόντων. Δεν παύει όμως, αυτή να είναι η μεγαλύτερη νίκη στην ολιγόχρονη ιστορία του συλλόγου. Μέχρι την επόμενη!

Τα δεκάλεπτα: 25-24, 47-40, 71-57, 94-81.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΜΠΙΛΜΠΑΟ (Κατσικάρης): Τζ, Φίσερ, Τζάκσον 13 (1), Μαυροειδής 6, Μπάνιτς 18, Μουμπρού 12 (2), Ερβέλ 4, Ντ.Φίσερ 6, Λόπεθ 8 (1), Σαμπ, Βασιλειάδης 20 (4), Γρκιμάου 2, Μπλουμς 5 (1).

ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Καζλάουσκας): Τεόντοσιτς 5, Λαβρινοβιτς, Σισκάουσκας 5 (1), Κρστιτς 22, Κιριλένκο 16, Βορόνοβ, Βοροντσέβιτς 8 (2), Σβεντ 15 (5), Καούν 2, Κριάπα 2, Γκόρντον 6.