Η νίκη δεν έφτανε στην Μακάμπι

Η Μακάμπι ναι μεν νίκησε με σκορ 77-60 την Νταρουσάφακα, αλλά αποκλείστηκε από τη συνέχεια, καθώς χρειαζόταν επικράτηση με +11. Ιστορική πρόκριση για την "πρωτάρα" ομάδα του Οκτάι Μαχμουτί.

Εκτός TOP-16 η Μακάμπι, η οποία μπορεί να νίκησε με σκορ 70-66 την Νταρουσάφακα, αλλά χρειαζόταν επικράτηση με +11 για να πέρναγε στην επόμενη φάση, κάτι που δεν το κατάφερε και αποκλείστηκε από τη συνέχεια της διοργάνωσης. Στο τέλος, μάλιστα, οι Ισραηλινοί προσπαθούσαν να στείλουν το ματς στην παράταση, χάνοντας επίτηδες βολές. Πλέον, η ομάδα του Τελ Αβίβ θα συνεχίσει την πορεία της στο Eurocup, ενώ οι Τούρκοι, οι οποίοι πήραν μεγάλη πρόκριση, συνεχίζουν στο TOP-16 της Euroleague.

Τα στατιστικά του αγώνα

Οι δηλώσεις του ματς

Το ματς

Ο Γκόρντον στο 5' έφερε την Νταρουσάφακα στο +5 (12-7), ενώ ακολούθως με τρίποντο διαμόρφωσε το 15-9, με την Νταρουσάφακα να ελέγχει τον ρυθμό του παιχνιδιού. Στη συνέχεια η Μακάμπι αντέδρασε και ο Πνίνι με τρίποντο έφερε το σκορ στα ίσα (19-19), με το 23-19 να είναι το σκορ του δεκαλέπτου.

Οι Ισραηλινοί προσπαθούσαν να βρουν τρόπο να πάρουν διαφορά, καθώς για την πρόκριση ήθελαν θετικό αποτέλεσμα με +11, αλλά η Νταρουσάφακα συνέχισε να έχει το κεφάλι στο σκορ (32-27) στο 13'. Ο Σεγκέβ στη συνέχεια έδωσε το προβάδισμα στην Μακάμπι (35-36), με το 35-38 να είναι το σκορ του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος, η Μακάμπι προηγήθηκε με +6 (38-44) στο 24' με τον Σμιθ, με τους Ισραηλινούς να έχουν αναθαρρήσει. Οι φιλοξενούμενοι είχαν καθ' όλη την διάρκεια της τρίτης περιόδου το προβάδισμα στο σκορ, αλλά αδυνατούσαν να πάρουν την επιθυμητή διαφορά, με το 49-50 να είναι το σκορ στο 30'.

Στην τελευταία και κρίσιμη περίοδο, ο Σλότερ στο 33' έφερε την Νταρουσάφακα στο +6 (58-52), ενώ ο Μπιέλιτσα στο 35' με δικό του καλάθι εκτόξευσε την διαφορά στο +10 (62-52). Στη συνέχεια όμως η Μακάμπι αντέδρασε και ισοφάρισε σε 65-65, χάνοντας και βολές επίτηδες προς το τέλος, θέλοντας να στείλει το ματς στην παράταση. Κάτι που έκαναν εν συνεχεία κι οι οικοδεσπότες, προτιμώντας να χάσουν από το να ρισκάρουν τη διαφορά στο έξτρα πεντάλεπτο. Στο τέλος, όμως, η Μακάμπι ναι μεν πήρε τη νίκη με 70-66, αλλά αποκλείστηκε από τη συνέχεια της διοργάνωσης.

Τα δεκάλεπτα: 23-19, 35-38, 49-50, 66-70.