Μπιλμπάο - Σιένα 60-59

Montepaschi Siena's Danish center David Andersen (2nd R) vies with Bizkaia Bilbao's US guard Aaron Jackson (R), Bizkaia Bilbao's forward Alex Mumbru (L) and Bizkaia Bilbao's Belgium forward  Axel Hervelle (2nd L) during the Euroleague basketball match Gescrap Bilbao Bizkaia vs Montepaschi, on February 22, 2012 at the Bilbao arena in Bilbao.    AFP PHOTO/ RAFA RIVAS (Photo credit should read RAFA RIVAS/AFP/Getty Images)
Montepaschi Siena's Danish center David Andersen (2nd R) vies with Bizkaia Bilbao's US guard Aaron Jackson (R), Bizkaia Bilbao's forward Alex Mumbru (L) and Bizkaia Bilbao's Belgium forward Axel Hervelle (2nd L) during the Euroleague basketball match Gescrap Bilbao Bizkaia vs Montepaschi, on February 22, 2012 at the Bilbao arena in Bilbao. AFP PHOTO/ RAFA RIVAS (Photo credit should read RAFA RIVAS/AFP/Getty Images) AFP/GETTY IMAGES

Συγκλονιστικό ματς έγινε στην Ισπανία, όπου η σκληροτράχηλη Μπιλμπάο με ψυχή και πάθος έκαμψε την αντίσταση της Σιένα με 60-59 κι έκανε ένα ακόμα βήμα για την πρόκριση στα πλέι οφ! (vid)

Μετά από ένα κλειστό παιχνίδι που κρίθηκε στις λεπτομέρειες η Μπιλμπάο επικράτησε με σκορ 60-59 της Σιένα και πλέον έχει το πρώτο χέρι για την πρόκριση στα πλέι οφ της διοργάνωσης.

Αυτή ήταν η πρώτη ήττα για τη Σιένα η οποία πάντως έχει προκριθεί στην επόμενη φάση της διοργάνωσης, έχοντας πλέον απολογισμό 4-1.

Στα 22'' πριν το τέλος, ο Φίσερ με 2/2 βολές έκανε το 54-53 και ο ΜακΚάλεμπ με 1/2 βολές ισοφάρισε σε 54-54. Στη συνέχεια ο Λόπεθ με 4/4 βολές έκανε το 58-56, ενώ ο Ρακότσεβιτς αστόχησε σε μία από τις δύο βολές κι ενώ απέμεναν ακόμα 13'' για το τελευταίο σφύριγμα. Ακολούθησε λάθος του Λόπεθ και καλάθι του Θόρντον για το 58-59, όμως ο πρώτος με καλάθι στην εκπνοή έγραψε το τελικό 60-59.

Ο Λόπεθ πέτυχε 15 πόντους, έχοντας πετύχει έναν λιγότερο από τον Μπάνιτς (16), ενώ 6 πέτυχε ο Βασιλειάδης και είχε ακόμα 3 ριμπάουντ.

Ο αγώνας:

Σε ένα ματς που οι άμυνες έπαιζαν πρωταρχικό ρόλο, δεν ήταν δυνατόν το σκορ να ξεφύγει, αλλά στη "Μπιλμπάο Αρένα" οι δύο αντίπαλοι έβαζαν καλάθι με το... σταγονόμετρο. Το 7-8 με το οποίο ολοκληρώθηκε το α' δεκάλεπτο αποδεικνύει του λόγου το αληθές. Το ματς συνέχισε να είναι αμφίρροπο και το σκορ να αλλάζει συνεχώς χέρια. Τελικά με δίποντο του Ρακότσεβιτς η Σιένα έφυγε για τα αποδυτήρια στο +1 (21-22) μετά από ένα πολύ κλειστό α' ημίχρονο.

Τα ποσοστά των δύο ομάδων ήταν για κλάμματα... Η Μπιλμπάο είχε 7/25 δίποντα και 1/7 τρίποντα, αλλά υπερτερούσε στα ριμπάουντ (25-19), ενώ η Σιένα είχε μόλις 4/17 δίποντα (23%) και 4/12 τρίποντα (33%).

Το παιχνίδι εξακολούθησε και στο β' ημίχρονο να είναι ισορροπημένο ανάμεσα στις δύο ομάδες. Η Σιένα βρέθηκε στο 24' στο +5 (25-30), όμως η σκληροτράχηλη Μπιλμπάο έβρισκε τρόπους για να μένει μέσα στο ματς. Το 39-39 του γ' δεκαλέπτου έδειχνε πως θα ακολουθούσε μία συγκλονιστική δ' περίοδος.

Όπως κι έγινε... Οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ και καμία δεν μπορούσε από τις δύο να ξεφύγει. Το ματς μοιραία πήγε στις ελεύθερες βολές, όπου η Μπιλμπάο ήταν πιο ψύχραιμη.

Τα δεκάλεπτα: 7-8, 21-22, 39-39, 60-59

Μπιλμπάο (Κατσικάρης): Τζάκσον, Μαυροειδής 1, Μπάνιτς 16, Μουμπρού 10, Ερβέλ, Ντ' Ορ Φίσερ 7, Λόπεθ 15(1), Βασιλειάδης 6(1), Γκριμάου 2, Μπλουμς 3(1).

Σιένα (Πιανιτζάνι): ΜακΚάλεμπ 12, Ζήσης, Άντερσεν, Ρακότσεβιτς 14, Καραρέτο 3(1), Θόρντον 4, Λαβρίνοβιτς 2, Ρες 5(1), Στόουνρουν 6(2), Αραντόρι 3, Μος 10(2).