Μπιλμπάο - Ρεάλ Μ. 93-69

Ζωντανή στο κυνήγι της πρόκρισης στα πλέι οφ της Ευρωλίγκας, έμεινε η Μπιλμπάο η οποία κάλυψε τη διαφορά του α' αγώνα νικώντας με 93-69 τη Ρεάλ. Πρώτος σκόρερ ο Βασιλειάδης με 19 π. (vid)

Η Μπιλμπάο όχι μόνο επικράτησε με 93-69 της Ρεάλ, αλλά κάλυψε και τη διαφορά του α' αγώνα στον οποίο είχε ηττηθεί με σκορ 89-73.

Αυτή ήταν η δεύτερη νίκη για την ομάδα του Φώτη Κατσικάρη στο TOP-16 της Ευρωλίγκας, που βάζει πλέον πλώρη για την πρόκρισή της στα προημιτελικά της Ευρωλίγκας.

Ο Βασιλειάδης με 19 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ για την Μπιλμπάο και είχε 5/6 τρίποντα, ενώ ο Μαυροειδής πέτυχε 6 πόντους σε 12 λεπτά συμμετοχής.

Ο αγώνας:

Φοβερό ξεκίνημα στο παιχνίδι για την Μπιλμπάο η οποία μπήκε αποφασισμένη στο παρκέ κι έδειξε τις άγριες διαθέσεις της. Μετά το αρχικό 10-0, συνέχισε να αυξάνει τη διαφορά και με τους Βασιλειάδη και Τζάκσον ολοκλήρωσε το πρώτο 10λεπτο με το εντυπωσιακό 34-14 που έγραψε ο Λόπεθ από τα 6.75μ. Το ημίχρονο βρήκε τους γηπεδούχους σε νταμπλ σκορ καθώς προηγούνταν με 52-26, έχοντας χτίσει διαφορά 26 πόντων. Κι αυτό γιατί η Ρεάλ σούταρε με άσχημα ποσοστά τόσο σε δίποντα όσο και σε τρίποντα.

Στο 26' η διαφορά άγγιξε τους 29 πόντους (69-40) και στο 30ο λεπτό το μόνο που κατάφερε η Ρεάλ ήταν να μειώσει σε 72-51. Το δ' δεκάλεπτο απέκτησε διαδικαστικό χαρακτήρα και τίποτα δεν μπορούσε να αλλάξει. Οι Βάσκοι κάλυψαν με χαρακτηριστική ευκολία τη διαφορά του α΄αγώνα και έτσι πέρασαν 2οι στη βαθμολογία.

Τα δεκάλεπτα: 34-14, 52-26, 72-51, 93-69

Μπιλμπάο (Κατσικάρης): Τζος Φίσερ, Τζάκσον 15, Μαυροειδής 6, Μπάνιτς 6, Μουμπρού 16(2), Ερβέλ 10, Ντ' Ορ Φίσερ 11, Λόπεθ 5(1), Βασιλειάδης 19(5), Γκριμάου 5, Μπλουμς.

Ρεάλ (Λάσο): Πότσιους 1, Σουάρεθ, Ρέγιες 2, Μίροτιτς 18(1), Ροντρίγκεθ 5(1), Βελίτσκοβιτς 17(3), Μπέγκιτς 6, Κάρολ 8(2), Σίνγκλερ 8(1), Γιουλ 4.