Μπεσίκτας - Χίμκι 75-80

Ασταμάτητη η Χίμκι και στο ξεκίνημα του TOP-16, καθώς πέρασε νικηφόρα από την Τουρκία, νικώντας με σκορ 80-75 τη Μπεσίκτας (vid)

Με κεκτημένη ταχύτητα από την α' φάση, η Χίμκι πέρασε νικηφόρα από την Τουρκία, επικρατώντας της Χίμκι με 80-75 για την πρεμιέρα του TOP-16.

H Χίμκι αν και βρέθηκε να χάνει με 12 πόντους στο β' δεκάλεπτο, κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα μέτρα της και να το νικήσει, με όπλο την επιμονή και την καλή της κυκλοφορία.

Στο ξεκίνημα του αγώνα, η Μπεσίκτας πήρε τον έλεγχο της αναμέτρησης και προηγήθηκε με 14-8 με τη συμπλήρωση του πρώτου πενταλέπτου. Με το Μάρκοτα να σκοράρει προηγήθηκε με 20-14 στο τέλος του α' δεκαλέπτου.

Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν στο 11' μπροστά στο σκορ και με διαφορά 12 πόντων (26-14), όμως η Χίμκι αντέδρασε με επιμέρους 8-2 μειώνοντας σε 28-22. Με σε ένα τρίλεπτο, η διαφορά εξανεμίστηκε και με καλάθι του Ρίβερς, οι Ρώσοι πέρασαν μπροστά στο σκορ (32-34). Ο Πλάνινιτς που είχε 4/6 σουτ δύο πόντων, έγραψε το 39-45 του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, η Μπεσίκτας μείωσε σε 41-45, όμως η Χίμκι έβρισκε τους τρόπους για να διατηρεί το προβάδισμα. Ο Γιούινγκ μείωσε σε 48-52, όμως οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν ένα γρήγορο 5-0 και προηγήθηκαν με 48-57. Ο Μάρκοτα έγραψε το 57-67 στο 30ό λεπτό.

Η Χίμκι προηγήθηκε δύο φορές με 10 πόντους (64-54, 67-77) στο δ' δεκάλεπτο και κάπου εκεί η αντίσταση της Μπεσίκτας δεν είχε συνέχεια.

Τα δεκάλεπτα: 20-14, 39-45, 57-67, 75-80

Μπεσίκτας (Κουντέρ): Γιούινγκ 15(2), Γκιουλέρ 8(2), Βίντμαρ 5, Φάλκερ, Τσετίν 5(1), Μάρκοτα 6, Κρίστοφερ 20(2), Νάλγκα, Οζέρ 4, Τζέρελς 12(1).

Χίμκι (Κουρτινάιτις): Ογκουστίν 2, Φριντζόν 20(4), Κόπονεν 2, Λοντσαρ 8, Ρίβερς 9(1), Μόνια 9(3), Πλάνινιτς 13, Ντέιβις 17, Νίλσεν.