Μπεσίκτας - Μπαρτσελόνα 59-73

Η Μπαρτσελόνα νίκησε στην Κωνσταντινούπολη την Μπεσίκτας με 73-59 και πέτυχε την τρίτη της νίκη στην Ευρωλίγκας, αφήνοντας τους Τούρκους στο 0-4 (video).

Η Μπαρτσελόνα χωρίς να εντυπωσιάσει επικράτησε εκτός έδρας της Μπεσίκτας με 73-59, πραγματοποιώντας καλή εμφάνιση στο τέταρτο δεκάλεπτο του αγώνα.

Οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν το προβάδισμα από το πρώτο δεκάλεπτο του ματς και δεν δυσκολεύτηκαν να φτάσουν στο θετικό αποτέλεσμα.

Καμία από τις δύο ομάδες δεν ξεκίνησε καλά τον αγώνα, καθώς το πρώτο καλάθι σημειώθηκε στο τρίτο λεπτό από τον Άντε Τόμιτς. Στη συνέχεια, όμως ο ρυθμός ανέβηκε με το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 15-10 για τους φιλοξενούμενους, έπειτα από καλάθι του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους. Στη συνέχεια, οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοση τους και κατάφεραν να πλησιάσουν στο ημίχρονο στο 32-34, με δύο εύστοχες βολές του Άμπρινες.

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν, αλλά οι παίκτες του Τσάβι Πασκουάλ έλεγχαν την αναμέτρηση. Με αυτόν τον τρόπο το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε στο 48-51 για να φτάσει τελικά στη νίκη με 73-59 και να πάρει το τρίτο θετικό αποτέλεσμα στο "Top-16" της Ευρωλίγκας.

Τα δεκάλεπτα: 10-15, 32-34, 48-51, 59-73.

Μπεσίκτας (Κουντέρ): Γιούινγκ 9(1), Γκιουλέρ, Ακίν, Βίντμαρ 14, Φάλκερ 3, Μάρκοτα 13(2), Κρίστοφερ, Νάλγκα, Οζέρ 3, Τζέρελς 17(3).

Μπαρτσελόνα (Πασκουάλ): Σάδα 5, Χουέρτας 3(1), Άμπρινες 2, Γιασικεβίτσιους 9(1), Ουάλας 8(2), Ινγκλς 5(1), Ενζόνια, Λόρμπεκ 11(1), Τζαβάι 6, Μάικλ 9, Τόμιτς 15.