Μπαρτσελόνα - ΤΣΣΚΑ Μόσχας 75-78

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας νίκησε στη Βαρκελώνη την Μπαρτσελόνα με 78-75 και χάλασε τη γιορτή των Καταλανών, οι οποίοι τερμάτισαν παρόλα αυτά στην πρώτη θέση του δ' ομίλου (video).

Ο Ετόρε Μεσίνα είχε δηλώσει πώς οι παίκτες του θα πάνε για τη νίκη στην Βαρκελώνη, παρότι γνωρίζουν πώς είναι δύσκολο να πάρουν την πρώτη θέση του ομίλου τους και αυτό έκαναν.

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας, λοιπόν νίκησε εκτός έδρας την Μπαρτσελόνα με 78-75 και χάλασε τη γιορτή της ομάδας του Τσάβι Πασκουάλ.

Η Μπαρτσελόνα είχε επικρατήσει στη Μόσχα με 21 πόντους και ήταν εξαιρετικά δύσκολο να χάσει την πρώτη θέση, όπως και τελικά έγινε.

Οι φιλοξενούμενοι αιφνιδίασαν την Μπαρτσελόνα και κατάφεραν να προηγηθούν με 7-17 για να κλείσουν τελικά την πρώτη περίοδο με 19-24. Στην δεύτερη, όμως η παρέα του Χουάν Κάρλος Ναβάρο ανέβασε την απόδοση της και κατάφερε να βρεθεί στο ημίχρονο στο +6 (47-41).

Στην τρίτη περίοδο, η Μπαρτσελόνα θα συνεχίσει να έχει το προβάδισμα, αλλά η ΤΣΣΚΑ Μόσχας θα διατηρήσει το προβάδισμα της (58-55). Στα τελευταία δέκα λεπτά του αγώνα οι παίκτες του Ετόρε Μεσίνα ανέβασαν την απόδοση τους, βρήκαν συγκέντρωση στο παιχνίδι τους και κατάφεραν να φτάσουν στο θετικό αποτέλεσμα με 78-75 και να χαλάσουν το πάρτι της Μπαρτσελόνα. Οι Καταλανοί τερμάτισαν στην πρώτη θέση, με τους Ρώσους να ακολουθούν στην δεύτερη.

Τα δεκάλεπτα: 19-24, 47-41, 58-55, 75-78.

Μπαρτσελόνα (Πασκουάλ): Σάδα 2, Χουέρτας 11(1), Ναβάρο 17(3), Γιασικεβίτσιους, Ουάλας 3(1), Ινγκλς 6(1), Ραμπασέδα 2, Λόρμπεκ 11(1), Τζαβάι, Μάικλ 11(1), Τόμιτς 12.

ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Μεσίνα): Τεόντοσιτς 13(1), Μίτσοφ 3(1), Τζάκσον 7(1), Κρστιτς 15, Ουίμς 12, Κρίστμας 3(1), Κάουν 14, Κριάπα 11(1), Πονκρασόφ.