Μπαρτσελόνα - Σιένα 85-66

Το αήττητο της Σιένα και μάλιστα με χαρακτηριστική ευκολία έσπασε η Μπαρτσελόνα η οποία επικράτησε με σκορ 85-66, έχοντας σε πολύ καλή βραδιά τον Άντε Τόμιτς (20π.-5ριμπ.)

Η Μπαρτσελόνα πέτυχε την 5η της νίκη στο TOP-16 της Ευρωλίγκας, νικώντας με σκορ 85-66 τη Σιένα χωρίς να έχει τον Χουάν Κάρλος Ναβάρο στη σύνθεσή της.

Οι Καταλανοί έτσι επέστρεψαν στο κυνήγι της κορυφής του Στ' ομίλου, φροντίζοντας παράλληλα να υποχρεώσουν τους "διώκτες" τους στην πρώτη τους ήττα.

Εκπληκτικά ποσοστά σε δίποντα (64%) και τρίποντα (53%) για την ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ, η οποία έλεγξε τα ριμπάουντ (33-26). Μοναδικό ίσως "αγκάθι", τα 14 λάθη της στο παιχνίδι.

Ο αγώνας:

Δυναμικό ήταν το ξεκίνημα της Μπαρτσελόνα, η οποία προσπάθησε να πάρει από νωρίς τον... αέρα της Σιένα. Πηγαίνοντας το παιχνίδι στη ρακέτα, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 9-3 και 11-5. Τα λάθη των φιλοξενούμενων (4 στο α' δεκάλεπτο) δεν τους επέτρεψαν να πλησιάσουν και ο Πιτ Μάικλ με λέι απ έγραψε το 20-13 στο 10'.

Στο 14' η Σιένα μείωσε σε 26-20 με τον Χάκετ, ωστόσο ακολούθησε ένα επιμέρους 17-5 που έδωσε την ευκαιρία στην Μπαρτσελόνα να ξεφύγει με σκορ 43-25. Οι γηπεδούχοι είχαν 3/4 τρίποντα και τους Τόμιτς, Χουέρτας με 10 πόντους έκαστος, ενώ η Σιένα σούταρε με 21% έξω από τα 6.75μ. (3/14).

Στην επανάληψη, οι Καταλανοί δεν άφησαν την ευκαιρία να πάει ανεκμετάλλευτη μετά το 48-29 του ημιχρόνου... Διατήρησαν την υπέρ τους διαφορά στα ίδια επίπεδα και ολοκλήρωσαν το γ' δεκάλεπτο στο +21 (68-47).

Τα δεκάλεπτα: 20-13, 48-29, 68-47, 85-66

Μπαρτσελόνα (Πασκουάλ): Σάδα, Χουέρτας 10(1), Αμπρίνες, Γιασικεβίτσιους 8(1), Γουάλας 5(1), Ινγκλς 2, Ραμπασέδα 16(4), Λόρμπεκ 5, Τζαβάι 11, Μάικλ 8, Τόμιτς 20.

Σιένα (Μπάνκι): Μπράουν 19(3), Έζε 12, Ράσιτς 6(2), Κανγκούρ 4, Σανικίτζε 2, Λεχτχάλερ, Τζάνινγκ 4, Χάκετ 14, Μος 5(1).