Μπαρτσελόνα - Καντού 65-60

Η Μπαρτσελόνα δυσκολεύτηκε κόντρα στην Καντού, στην επιστροφή του Τζανλούκα Μπαζίλε στην Βαρκελώνη, όμως νίκησε με 65-60 (video).

Η Μπαρτσελόνα δυσκολεύτηκε απέναντι στην μαχητική Καντού, όμως κατάφερε στο τέλος να πάρει τη νίκη με 65-60.

Οι παίκτες του Τσάβι Πασκουάλ δεν μπορούσαν να βρουν... αντίδοτο κόντρα στους Ιταλούς, αλλά η ψυχραιμία τους στα τελευταία λεπτά τους έδωσε το θετικό αποτέλεσμα.

Η Καντού ξεκίνησε πολύ δυνατά την αναμέτρηση και κατάφερε να αιφνιδιάσει την Μπαρτσελόνα, με αποτέλεσμα να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο με προβάδισμα τριών πόντων (15-18). Στη συνέχεια, οι γηπεδούχοι θα προσπαθήσουν να ελέγξουν το ματς, όμως ο Τζανλούκα Μπαζίλε θα διατηρήσει σε ρόλο οδηγού τους Ιταλούς, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με 28-30.

Έπειτα, το συγκρότημα του Τσάβι Πασκουάλ κατάφερε να ισορροπήσει, με την τρίτη περίοδο να ολοκληρώνεται με 49-49. Στα τελευταία δέκα λεπτά οι γηπεδούχοι ήταν πιο ψύχραιμοι από τους Ιταλούς και έφτασαν στο θετικό αποτέλεσμα με 65-60.

Ο κόσμος της Μπαρτσελόνα χειροκρότησε τον Μπαζίλε, ο οποίος επέστρεψε για πρώτη φορά μετά την αποχώρηση του από τους Καταλανούς στην Βαρκελώνη, πραγματοποιώντας μάλιστα πολύ καλό παιχνίδι (13π., 3τρ.).

Τα δεκάλεπτα: 15-18, 28-30, 49-49, 65-60.

Μπαρτσελόνα (Πασκουάλ): Σάντα, Ουέρτας 11(2), Πέροβιτς 8, Βάσκεζ, Ινγκλς 10(1), Ν'Ντονγκ, Ραμπασέδα, Λόρμπεκ 13(1), Έιντσον 15(1), Μάικλ 8.

Καντού (Τρινκιέρι): Μίκοφ 13(1), Μαρκοϊσβίλι 4, Λιούνεν 3(1), Μαρκονάτο 9, Ματζαρίνο 1, Τζανέλα 2, Σερμαντίνι 9, Τσιντσιαρίνι 2, Μπρούνερ 4, Μπαζίλε 13(3).