Μπαρτσελόνα - Φενέρμπαχτσε 100-78

Η Μπαρτσελόνα ξεπέρασε με συνοπτικές διαδικασίες το εμπόδιο της Φενέρμπαχτσε στη Βαρκελώνη με 100-78 και ξεκίνησε με νίκη τις υποχρεώσεις της στο "Top-16" της Ευρωλίγκας (video).

Εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησε η Μπαρτσελόνα, η οποία δεν άφησε περιθώριο αντίδρασης στην Φενέρμπαχτσε, φτάνοντας στη νίκη με 100-78.

Οι παίκτες του Τσάβι Πασκουάλ επέβαλαν από τα πρώτα λεπτά το παιχνίδι τους και δεν δυσκολεύτηκαν να φτάσουν στο θετικό αποτέλεσμα.

Η Μπαρτσελόνα ξεκίνησε δυνατά την αναμέτρηση και δεν επέτρεψε στη Φενέρμπαχτσε να κάνει το παιχνίδι της. Με αυτόν τον τρόπο το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε στο 24-13 για τους γηπεδούχους, οι οποίοι δεν αντιμετώπιζαν ιδιαίτερες δυσκολίες κόντρα στους Τούρκους. Στη συνέχεια η Μπαρτσελόνα ανέβασε ακόμα περισσότερο τον ρυθμό της και πήγε στα αποδυτήρια με προβάδισμα 19 πόντων (54-35).

Με την έναρξη της τρίτης περιόδου οι γηπεδούχοι θα διατηρήσουν τον έλεγχο της αναμέτρησης, ενώ ο Ναβάρο θα φροντίσει να ανεβάσει ακόμα περισσότερο την διαφορά. Έτσι, το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε στο 79-60, ενώ οι Καταλανοί θα καταφέρουν στο τέλος να φτάσουν στη νίκη με 100-78 και να αρχίσουν με θετικό αποτέλεσμα τις υποχρεώσεις τους στο "Top-16" της Ευρωλίγκας.

Τα δεκάλεπτα: 24-13, 54-35, 79-60, 100-78.

Μπαρτσελόνα (Πασκουάλ): Σάδα 5(1), Χουέρτας 14(2), Ναβάρο 14(2), Γιασικεβίτσιους 7(1), Τοντόροβιτς 2, Ουάλας 6(1), Ινγκλς 3(1), Ραμπασέδα 3, Λόρμπεκ 12, Τζαβάι 10, Μάικλ 12, Τόμιτς 12.

Φενέρμπαχτσε (Πιανιτζάνι): ΜακΚάλεμπ 2, Ονάν 5(1), Ερμίς 9(1), Σάτο 15(1), Άντερσεν 2, Σαβάς 4, Μπατίστ 13(1), Μπογκντάνοβιτς 19(2), Πρέλτζιτς 9.