Μπαρτσελόνα-Παναθηναϊκός 72-70

Σπουδαία ευκαιρία για να κάνει το "μπρέικ" έχασε ο Παναθηναϊκός ο οποίος ηττήθηκε από την Μπαρτσελόνα με 72-70 στην παράταση κι έτσι οι Ισπανοί έκαναν το 1-0. Άστοχος στο τέλος στις βολές ο Γκιστ , "πράσινα" παράπονα από τη διαιτησία

Ο Παναθηναϊκός πάλεψε σκληρά, κοίταξε κατάματα την Μπαρτσελόνα αλλά έφυγε από το Παλάου Μπλαουγκράνα με την ήττα, καθώς έχασε με σκορ 72-70 στο πρώτο ματς της σειράς, έχοντας και έντονα παράπονα από τη διαιτησία που του στέρησε το Λάσμε από το 35'.

Η Μπαρτσελόνα έκανε το 1-0, ωστόσο ο Παναθηναϊκός έδειξε ότι μπορεί να την κοντράρει κι ελπίζει να είναι πιο τυχερός την ερχόμενη Πέμπτη (11/4). Να υπενθυμίσουμε ότι στις λεπτομέρειες ο Παναθηναϊκός είχε χάσει το πρώτο παιχνίδι της σειράς και το 2011, αν πιστεύετε στις συμπτώσεις.

Στα του αγώνα, στα 59'' πριν το τέλος του αγώνα, ο Διαμαντίδης ισοφάρισε σε 64-64 και στη συνέχεια καθάρισε το ριμπάουντ. Η τελευταία επίθεση ήταν ολόκληρη για την Μπαρτσελόνα, ο Γιασικεβίτσιους έχασε την μπάλα μετά από παρέμβαση του Διαμαντίδη και μετά το τάιμ άουτ στα 2,5'' πριν το τέλος, η επίθεση ήταν για τους Ισπανούς.

Η εντυπωσιακή τάπα του Γκιστ στον Τόμιτς, έστειλε το παιχνίδι στην παράταση. Στο έξτρα πεντάλεπτο, ο Παναθηναϊκός πάλεψε και προηγήθηκε με 69-70 χάρη σε τρίποντο του Γκιστ.

Στα 22'' πριν τη λήξη, ο Σάδα είχε 0/2 βολές, ο Διαμαντίδης πήρε την επίθεση στις πλάτες του, έδωσε καλή πάσα στον Γκιστ ο οποίος κέρδισε το φάουλ. Πάντως, ήταν κι αυτός άστοχος (0/2) και στη συνέχεια ο Ματσιούλις έκανε το φάουλ στον Τόμιτς στα 2''. Με τη σειρά του εκείνος ήταν άστοχος και ο Ούκιτς απλά πέταξε την μπάλα στο τέλος του χρόνου.

Καθοριστικός στο δ' δεκάλεπτο και την παράταση ο Σάδα που έδωσε σημαντικές βοήθειες στην Μπαρτσελόνα, τελειώνοντας το ματς με 13 πόντους, όσους και ο Τόμιτς. Το δίδυμο των Λάσμε και Γκιστ ήταν εξαιρετικοί, ο Διαμαντίδης πολύτιμος όπως πάντα με 10 πόντους και 7 ριμπάουντ και ο Ούκιτς ουσιώδης με πόντους και 7 ασίστ.

Ο αγώνας:

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε το παιχνίδι με τους Διαμαντίδη, Ούκιτς, Ματσιούλις, Τσαρτσαρή και Σχορτσανίτη, δείχνοντας αποφασισμένος να επιβάλει το ρυθμό του. Μετά το 2-0 που έγραψε ο Σάδα, ακολούθησε ένα εντυπωσιακό 14-0 από τους "πράσινους", οι οποίοι έτρεξαν, πήραν τα ριμπάουντ, έκλεψαν και έστειλαν ένα ηχηρό μήνυμα στους Καταλανούς.

Οι γηπεδούχοι είχαν ήδη 4 λάθη στο πρώτο τετράλεπτο, καμία ασίστ και 2/5 δίποντα. Από την άλλη, ο Παναθηναϊκός με τα 3/4 τρίποντα που πέτυχε, βρέθηκε να προηγείται με 14-2. Η είσοδος του Λάσμε στο παρκέ άλλαξε για λίγο τα δεδομένα, δίνοντας την ευκαιρία στη Μπαρτσελόνα να μειώσει σε 7-14 ωστόσο η συνέχεια ήταν καλύτερη για την ελληνική ομάδα. Ένα γρήγορο 7-0 επανέφερε τη διαφορά στους 12 πόντους (9-21) μετά από τρίποντο του Διαμαντίδη και λέι απ των Λάσμε και Ματσιούλις.

Ο Τόμιτς που ήταν η πιο αξιόπιστη λύση των Ισπανών, μείωσε σε 11-21 στο τέλος του δεκαλέπτου. Ενός δεκαλέπτου που ο Παναθηναϊκός έπαιξε καλή άμυνα, περιόρισε τα λάθη του (6-2), έδωσε 4 ασίστ έναντι καμιάς της Μπαρτσελόνα και είχε πάρει λύσεις από τα 6.75μ. με 4/8 τρίποντα (0/3 οι Καταλανοί).

Αντέδρασε η Μπαρτσελόνα και πέρασε μπροστά

Στη β' περίοδο, από τη στιγμή που βρήκε στόχο το σουτ τριών πόντων του Ναβάρο, η Μπαρτσελόνα πήρε την ψυχολογία με το μέρος της και τρέχοντας ένα γρήγορο 8-0 μείωσε στο καλάθι (19-21), πιέζοντας τον Παναθηναϊκό απουσία του Δημήτρη Διαμαντίδη που έπαιρνε ανάσες στον πάγκο. Το σερί της Μπαρτσελόνα έφτασε το 11-0 και έτσι πήρε το προβάδισμα με σκορ 22-21, χάρη σε μία εύστοχη βολή του Τζαγουάι, παίζοντας σε εκείνο το σημείο με τους Χουέρτας, Ναβάρο και Γιασικεβίτσιους στην περιφέρεια.

Από την πλευρά του, ο Παναθηναϊκός πέτυχε το πρώτο του καλάθι στη β' περίοδο μετά από 3.20'' με τον Γκιστ ο οποίος έδωσε ανάσα και με ένα τρίποντο στο 15' γράφοντας το 22-26. Ωστόσο, ο Παναθηναϊκός όντας αρκετά κακός, είχε κάνει ήδη 5 λάθη σ' αυτό το πεντάλεπτο και ήταν βιαστικός στις επιθέσεις του, με τους γηπεδούχους να έχουν βελτιωθεί αμυντικά.

Ένα τρίποντο του Ναβάρο στο 19' έφερε για πρώτη φορά την Μπαρτσελόνα στο +4 (32-28), ενώ ο Άντε Τόμιτς έγραψε το 34-30 φτάνοντας τους 10 προσωπικού του πόντους. Το σουτ τριών πόντων που επιχείρησε στο τέλος ο Ρόκο Ούκιτς ήταν άστοχο, αλλά ο Μπράμος βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση, γράφοντας το 34-32 του ημιχρόνου. Πλέον, οι "πράσινοι" έχαναν τη μάχη των ριμπάουντ (19-15) και είχαν ρίξει αρκετά τα ποσοστά τους (40% δίπ., 45% τριπ.).

Αφυπνίστηκε ο Παναθηναϊκός

Στην επανάληψη, ο Παναθηναϊκός επέμεινε να πηγαίνει την μπάλα στο λόου ποστ και δικαιώθηκε... Με δύο διαδοχικά σουτ του Λάσμε, οι "πράσινοι" πέρασαν ξανά μπροστά μετά από ώρα και έβαλαν δύσκολα στη Μπαρτσελόνα. Ο Διαμαντίδης έπαιξε καλά το πικ εν ρολ με το Λάσμε και ο τελευταίος κάρφωσε δύο διαδοχικές φορές, γράφοντας το 36-43 στο 25'.

Για επτά λεπτά οι γηπεδούχοι είχαν πετύχει μόλις 2 πόντους στο παιχνίδι, μέχρι που στο 27' ο Τζαγουάι έκανε το 38-44 και ο Γιασικεβίτσιους με τρίποντο μείωσε στους τρεις (41-44). Ο Λιθουανός πρώην άσος του Παναθηναϊκού είχε πάρει αρκετό χρόνο συμμετοχής από τον Πασκουάλ, καλύπτοντας το Ναβάρο που έδειχνε ανέτοιμος και ήταν εξαιρετικός στα καθήκοντά του.

Πάντως, οι Ισπανοί σε γενικές γραμμές ήταν άστοχοι και ο Παναθηναϊκός προσπαθούσε να το εκμεταλλευτεί, δίνοντας μεγάλες μάχες μέσα στις δύο ρακέτες. Με το Λάσμε να φτάνει τους 14 πόντους και να είναι καθοριστικός στην εξέλιξη του αγώνα, ο Παναθηναϊκός κατάφερε να ολοκληρώσει το γ' δεκάλεπτο στο +6 (45-51).

Ντέρμπι για γερά νεύρα και παράταση

Ο Πασκουάλ στο δ' δεκάλεπτο θυμήθηκε τον Σάδα και τον επανέφερε στην πεντάδα της ομάδας του, με τον Ισπανό άσο να δίνει λύσεις στην επίθεση και να κρατάει την ομάδα του μέσα στο παιχνίδι. Ο Πεδουλάκης είχε περάσει πια στο παρκέ τον Σχορτσανίτη ο οποίος έδωσε πολλές μάχες με τον Τζαγουάι.

Ένα εντυπωσιακό κάρφωμα από τον Γκιστ έκανε το 54-60, δίνοντας και πάλι στον Παναθηναϊκό αέρα 6 πόντων, ωστόσο η Μπαρτσελόνα απάντησε με εμφατικό τρόπο. Δύο συνεχόμενα τρίποντα από τους Ναβάρο και Γιασικεβίτσιους, έγραψαν το 60-60 στο 35' υποχρεώνοντας τον Πεδουλάκη να πάρει εσπευσμένα τάιμ άουτ. Δύο διαδοχικά επιθετικά φάουλ του Λάσμε τον έβγαλαν εκτός παιχνιδιού καθώς αποβλήθηκε με 5ο.

Ακολούθησε ένα τρίλεπτο, επιθετικής αφλογιστίας και από τις δύο πλευρές με τις δύο ομάδες να χάνουν διαδοχικά σουτ. Ο Διαμαντίδης κέρδισε το φάουλ, πέτυχε 1/2 βολές κι έκανε το 60-61, ακολούθησε νέο σουτ του Σάδα και λέι απ του Τόμιτς για το 64-61. Ο αρχηγός του Παναθηναϊκού πέτυχε σπουδαίο τρίποντο για την ισοφάριση σε 64-64 στο 39' και το παιχνίδι πήγε στην παράταση με τον Γκιστ να προλαβαίνει σαν από μηχανής Θεός τον Τόμιτς, λίγο πριν εκείνος στείλει την μπάλα στο καλάθι.

Πάλεψε αλλά ηττήθηκε

Στο έξτρα πεντάλεπτο της παράτασης, η Μπαερτσελόνα προηγήθηκε με 69-67, με το Σάδα να είναι ακόμα ο κινητήριος μοχλός της ομάδας του. Στο τρίλεπτο για το τέλος, ο Γκιστ με τρίποντο έγραψε το 69-70 ωστόσο ο Παναθηναϊκός έχασε πολλές ευκαιρίες στη συνέχεια. Άστοχος ο Γκιστ, επιθετικό φάουλ του Τσαρτσαρή, άστοχες βολές του Γκιστ και η ευκαιρία χάθηκε...

Ο Τόμιτς, έχασε με τη σειρά του τις βολές από τη γραμμή και στο τέλος ο Ούκιτς απλά πέταξε την μπάλα στο τέλος του χρόνου, μένοντας το 72-70.

Τα δεκάλεπτα: 11-21, 34-32, 45-51, 64-64 (κ.α.), 72-70

Μπαρτσελόνα (Πασκουάλ): Σάδα 13(1), Χουέρτας 8(1), Ναβάρο 14(4), Γιασικεβίτσιους 11(3), Γουάλας, Ίνγκλις 4, Λόρμπεκ, Τζαγουάι 9, Τόμιτς 13.

Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Μπράμος 5(1), Ματσιούλις 6(1), Ούκιτς 9(2), Λάσμε 14, Τσαρτσαρής 7, Διαμαντίδης 10(3), Γκιστ 14(2), Μπανκς, Σχορτσανίτης 5.