Μπάμπεργκ - Ρεάλ Μαδρίτης 67-82

Η Ρεάλ Μαδρίτης επέβαλε το παιχνίδι της και πέρασε ξανά από την Γερμανία, επικρατώντας της Μπάμπεργκ με 82-67 (video).

Η Ρεάλ Μαδρίτης μετά την Άλμπα Βερολίνου νίκησε στη Γερμανία και την Μπάμπεργκ με 82-67 και σημείωσε την δεύτερη νίκη της στο "Top-16" της Ευρωλίγκας.

Οι παίκτες του Πάμπλο Λάσο ανέβαζαν την απόδοση τους όσο περνούσε η ώρα και κατάφεραν να φτάσουν στο θετικό αποτέλεσμα, χωρίς δυσκολίες.

Η Ρεάλ Μαδρίτης προσπάθησε να ελέγξει το παιχνίδι, αλλά η Μπάμπεργκ με τη βοήθεια του κόσμου της προσπάθησε να μείνει κοντά στη Βασίλισσα. Ο Μπέγκιτς έκανε το 15-19 για να κλείσει τελικά το πρώτο δεκάλεπτο με 22-26 για τους παίκτες του Πάμπλο Λάσο. Στη συνέχεια, οι φιλοξενούμενοι πίεσαν και μπόρεσαν με τον Σέρτζιο Ροντρίγκεθ να αποσπαστούν με επτά πόντους (35-42) στο 18ο λεπτό. Με αυτόν τον τρόπο το ημίχρονο έκλεισε με 47-38 για τη Ρεάλ Μαδρίτης.

Στην τρίτη περίοδο, οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να μείνουν κοντά στο σκορ απέναντι στην Ρεάλ Μαδρίτης με το τρίτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται στο 63-57. Στα τελευταία δέκα λεπτά της αναμέτρησης οι φιλοξενούμενοι πάτησαν... γκάζι και δεν δυσκολεύτηκαν να φτάσουν στο θετικό αποτέλεσμα κόντρα στη Μπάμπεργκ με 82-67.

Τα δεκάλεπτα: 22-26, 38-47, 57-63, 67-82.

Μπάμπεργκ (Φλέμινγκ): Γκίμπσον, Γκόλντεσμπερι, Νάχμπαρ 19(4), Τάντα, Σμιντ 2, Νιούμαν, Φορντ 4, Γιάκομπσεν 8, Γκαβέλ 17(2), Ζιρμπς 2, Ογκίλβι 15.

Ρεάλ Μαδρίτης (Λάσο): Ντρέιπερ, Φερνάντεθ 9(1), Σουάρεθ 4(1), Ρέγιες 10(1), Μίροτιτς 19, Ροντρίγκεθ 11(2), Μπέγκιτς 4, Κάρολ 13(2), Γιουλ 8, Σλότερ 4.