Μπάμπεργκ - Αναντόλου Εφές 76-94

Η Εφές πάτησε γκάζι στο τέταρτο δεκάλεπτο και ξεπέρασε χωρίς δυσκολίες το εμπόδιο της Μπάμπεργκ στη Γερμανία με 94-76 (video).

Εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησε η Αναντόλου Εφές, η οποία επικράτησε εκτός έδρας της Μπάμπεργκ με 94-76 για την τέταρτη αγωνιστική του "Top-16" της Ευρωλίγκας.

Αυτή ήταν η δεύτερη νίκη για τους Τούρκους, ενώ οι πρωταθλητές Γερμανίας δεν έχουν σημειώσει ακόμα θετικό αποτελεσμα.

Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης με τον Ζιρμπς να κάνει το 7-7 για τους γηπεδούχους, οι οποίοι με τρίποντο του Γιάκομπσεν θα αποσπαστούν με εννέα πόντους, έξι λεπτά πριν το τέλος του δεκαλέπτου (22-13). Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 22-17 με τον Λούκας, όμως το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε στο 27-23 για τους Γερμανούς, έπειτα από δύο εύστοχες βολές του Βούγιασιτς που μείωσε για τους Τούρκους.

Στη συνέχεια, οι γηπεδούχοι διατήρησαν το προβάδισμα τους, αλλά η Εφές σταδιακά... ροκάνισε την διαφορά και κατάφερε να πάει στα αποδυτήρια με προβάδισμα ενός πόντους, καθώς ο Φάρμαρ ευστόχησε σε σουτ τριών πόντων (46-47). Στην τρίτη περίοδο οι Τούρκοι κατάφεραν να διευρύνουν το σερί τους (59-65) για να φτάσουν τελικά στο θετικό αποτέλεσμα με 94-76.

Τα δεκάλεπτα: 27-23, 46-47, 59-65, 76-94.

Μπάμπεργκ (Φλέμινγκ): Γκίπσον 16 (3), Γκόλντσμπερι 2, Νάχμπαρ 19 (1), Τάντα 2, Σμιντ, Νιούμαν 2, Φορντ 5 (1), Τζέικομπσεν 8 (2), Γκαβέλ 5 (1), Ζίρμπς 15, Ογκίλβι 2

Εφές (Μαχμούτι): Φάρμαρ 15 (3), Βούγιατσιτς 17 (2), Μπατούκ, Ερντέν 12, Τουντσερί 11 (3), Σιπ, Γκονλούμ 2, Σαβάνοβιτς 14, Λούκας 13, Κούτσο, Γκιουλέρ, Μπάρατς 10.