Μάλαγα - Ρεάλ Μαδρίτης 64-72

Η Ρεάλ Μαδρίτης νίκησε εκτός έδρας τη Μάλαγα με 72-64 και σημείωσε την τέταρτη νίκη της σε ισάριθμα αγώνες στο "Top-16" της Ευρωλίγκας (video).

Η Ρεάλ Μαδρίτης πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση, φτάνοντας στο εκτός έδρας θετικό αποτέλεσμα απέναντι στη Μάλαγα με 72-64.

Οι παίκτες του Χοάν Πλάθα έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο 16-19 για να αντιδράσουν οι γηπεδούχοι στο ημίχρονο (36-30). Στο δεύτερο ημίχρονο, όμως οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να φτάσουν στο τέλος στη νίκη με 72-64 στα τελευταία δέκα λεπτά του αγώνα.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά στο ματς και με κάρφωμα του Ρούντι Φερνάντεθ προηγήθηκαν με 5-8 στο 4ο λεπτό του αγώνα. Ο Σιμόν μείωσε σε 14-15 για τη Μάλαγα, με το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 16-19 για τη Βασίλισσα. Στο δεύτερο ημίχρονο, όμως οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοση τους και κατάφεραν να περάσουν μπροστά στο σκορ με τον Λούκα Ζόριτς (28-25). Το ημίχρονο τελικό βρήκε τη Μάλαγα να προηγείται με έξι πόντους της Ρεάλ Μαδρίτης (36-30).

Στην τρίτη περίοδο, οι γηπεδούχοι συνέχισαν να διατηρούν το προβάδισμα τους, με το 30ο λεπτό να βρίσκει τους γηπεδούχους στο 50-43. Στα τελευταία δέκα λεπτά, όμως του αγώνα η Βασίλισσα έκανε την ολική επαναφορά και έφτασε στο θετικό αποτέλεσμα με 72-64.

Τα δεκάλεπτα: 16-19, 36-30, 50-43, 64-72

Μάλαγα (Ρέπεσα): Σίμον 16(4), Ουίλιαμς 4, Λίμα 2, Πάνκο 10(1), Βιδάλ 2, Ουρτασούν 3(1), Κάλογουεϊ 5, Πέροβιτς, Βάσκεθ 12, Ζόριτς 10, Ντράγκιτς.

Ρεάλ Μαδρίτης (Λάσο): Ντρέιπερ 3(1), Φερνάντεθ 15(2), Πόσιους 4, Σουάρεθ 6(1), Ρέγιες 4, Μίροτιτς 4(1), Ροντρίγκεθ 14(2), Μπέγκιτς, Κάρολ 9(1), Γιουλ 8(2), Σλότερ 5.