Μακάμπι Τελ Αβίβ - Σιένα 92-61

Ζωντανή στο κυνήγι της πρόκρισης έμεινε η Μακάμπι Τελ Αβίβ που διέλυσε στο Ισραήλ την Σιένα με 92-61 (videos).

Για ένα δεκάλεπτο αντιστάθηκε η Σιένα κόντρα στην Μακάμπι Τελ Αβίβ, γνωρίζοντας στο τέλος την ήττα από την ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ με 92-61.

Το πρώτο δεκάλεπτο βρήκε τις δύο ομάδες στο 22-22, όμως στη συνέχεια οι γηπεδούχοι επέβαλαν το παιχνίδι τους και κατάφεραν να φτάσουν στο θετικό αποτέλεσμα.

Η Μακάμπι ξεκίνησε δυνατά την αναμέτρηση και κατάφερε με τη βοήθεια του κόσμου της να επιβάλει το παιχνίδι της απέναντι στην Σιένα. Παρόλα αυτά, οι πρωταθλητές Ιταλίας κατάφεραν να ισορροπήσουν με το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 22-22. Στη συνέχεια, οι γηπεδούχοι ξέφυγαν στο σκορ με το ημίχρονο να βρίσκει τις δύο ομάδες στο 46-34 για την Μακάμπι Τελ Αβίβ.

Στην τρίτη περίοδο οι γηπεδούχοι θα ανεβάσουν ακόμα περισσότερο την απόδοση τους και παράλληλα περιόρισαν τον Μπόμπι Μπράουν, ο οποίος αποτελεί μόνιμη πηγή κινδύνου για τους Ιταλούς. Έτσι, το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με 69-53 για τους Ισραηλινούς. Στα τελευταία δέκα λεπτά του αγώνα η διαφορά μεταξύ των δύο ομάδων άνοιξε κι άλλο με αποτέλεσμα οι Ισραηλινοί να πάρουν τη νίκη με 92-61, πραγματοποιώντας πολύ καλή εμφάνιση.

Τα δεκάλεπτα: 22-22, 46-34, 69-53, 92-61.

Μακάμπι Τελ Αβίβ (Μπλατ): Λόγκαν 14(2), Τζέιμς 14, Σμιθ 19(5), Χίκμαν 6(1), Πνίνι 15(2), Μέντλεϊ 1, Οχαγιόν 19(2), Πλάνινιτς, Λάντεσμπεργκ 4.

Σιένα (Μπάνκι): Μπράουν 13, Εζέ 9, Καραρέτο, Κανγκούρ 13(3), Σανικίτζε 6, Όρτνερ, Τζάνινγκ 7(1), Χάκετ 7(1), Μος 6(2).