Μακάμπι Τελ Αβίβ - Μπεσίκτας 101-58

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ έκανε φύλλο και φτερό την Μπεσίκτας στο Ισραήλ (101-58) και διατήρησε τις ελπίδες της για την δεύτερη θέση του ομίλου της (video).

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ διέλυσε την Μπεσίκτας στο Ισραήλ με 101-58, πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση και συνεχίζει να διατηρεί το προβάδισμα τις ελπίδες της για την δεύτερη θέση του ομίλου της.

Για να τα καταφέρει, πάντως θα πρέπει την τελευταία αγωνιστική να επικρατήσει της Μπαρτσελόνα, η οποία είναι πρώτη μέσα στη Βαρκελώνη.

Ο αγώνας:

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στην αναμέτρηση και κατάφεραν να επιβάλουν από τα πρώτα λεπτά του αγώνα τον ρυθμό τους απέναντι στην Μπεσίκτας, η οποία μετά την παρθενική της νίκη επί της Σιένα φαίνεται πώς... χαλάρωσε. Με αυτόν τον τρόπο το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με 29-11, ενώ στην δεύτερη περίοδο, οι γηπεδούχοι ανέβασαν ακόμα περισσότερο την απόδοση τους. Ο Μέντλεϊ, ο Χικμαν και ο Σμιθ ευστόχησαν σε διαδοχικά σουτ με το ημίχρονο να κλείνει στο 61-27 για τους παίκτες του Ντέιβιντ Μπλατ.

Στην τρίτη περίοδο, οι γηπεδούχοι συνέχισαν με την ίδια ένταση, ανεβάζοντας την διαφορά στους 56 πόντους (91-35) για να φτάσουν τελικά στο θετικό αποτέλεσμα, κατεβάζοντας πλήρως τους ρυθμούς τους με 101-58.

Τα δεκάλεπτα: 29-11, 61-27, 91-35, 101-58.

Μακάμπι Τελ Αβίβ (Μπλατ): Λόγκαν 7(1), Σο 9, Σμιθ 16(3), Χίκμαν 16(2), Ροθ 2, Πνίνι 7(1), Μέντλεϊ 15(2), Οχαγιόν 5(1), Πλάνινιτς 14, Σέγκεφ, Λάντεσμπεργκ 10(1).

Μπεσίκτας (Κουντέρ): Γιούινγκ 2, Γκιουλέρ 3(1), Ακίν 3(1), Ασίκ 8(1), Βίντμαρ 6, Τσετίν 7(1), Μάρκοτα 2, Κρίστοφερ 3(1), Μίναρντ 12, Χερσέκ 4, Νάλγκα 5, Οζέρ 3(1).