Μακάμπι Τελ Αβίβ - Μπαρτσελόνα 57-71

Η Μπαρτσελόνα απέδρασε από την Ισραήλ, καθώς επικράτησε της Μακάμπι Τελ Αβίβ με 71-57. Διαβάστε αναλυτικά (video).

Εξαιρετική εμφάνιση από την Μπαρτσελόνα, η οποία επικράτησε για την δεύτερη αγωνιστική του "Top-16" της Ευρωλίγκας της Μακάμπι με 71-57, σε ένα ματς όπου οι παίκτες του Ντέιβιντ Μπλατ δεν ευστόχησαν σε κανένα σουτ τριών πόντων (0/6)!

Οι παίκτες του Τσάβι Πασκουάλ δεν πτοήθηκαν από την ατμόσφαιρα που δημιούργησαν οι οπαδοί των Ισραηλινών και έφτασαν στο θετικό αποτέλεσμα.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα την αναμέτρηση και με την βοήθεια του κόσμου της η Μακάμπι Τελ Αβίβ κατάφερε να κλείσει την πρώτη περίοδο με προβάδισμα επτά πόντων (19-12). Στη συνέχεια, όμως η Μπαρτσελόνα θα ισορροπήσει τον αγώνα και θα καταφέρει να κλείσει το ημίχρονο στο 29-29, έπειτα από καλάθι του Βάσκεθ κι ενώ είχε προηγηθεί κάρφωμα του Θοδωρή Παπαλουκά.

Έπειτα, οι Καταλανοί πέρασαν μπροστά στο σκορ με το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (42-44) για να φτάσουν στη νίκη με 71-57. Ο Εράζεμ Λόρμπεκ σημείωσε 18 πόντους για τους φιλοξενούμενους, ενώ 14 είχε ο Βάσκεθ και 13 ο Ινγκλς. Από τη Μακάμπι Τελ Αβίβ Ο Λάνγκφορντ σταμάτησε στους 17, ο Σοφοκλής Σχορτσανίτης είχε 4 και ο Θοδωρής Παπαλουκάς 2.

Τα δεκάλεπτα: 19-12, 29-29, 42-44, 57-71.

Μακάμπι (Μπλατ): Παπαλουκάς 2, Χέντριξ 8, Σμιθ 2, Μπλου 6, Ελιάχου, Μάλετ 12, Μπερστάιν, Οχαγιόν 6, Σέγερ, Τζέιμς, Σχορτσανίτης 4, Λάνγκφορντ 17.

Μπαρτσελόνα (Πασκουάλ): Σάδα 4, Χουέρτας 5(1), Ναβάρο 5(1), Πέροβιτς 4, Βάσκεθ 14, Ουάλας 3 (1), Ινγκλς 13(1), Ν'Ντονγκ, Λόρμπεκ 18 (1), Ειντσον 5, Μάικλ.