Μακάμπι Τελ Αβίβ - Καντού 75-60

Bennet Cantu's Andrea Cinciarini (R) vies with Maccabi's Demond Mallet (L) during their Euroleague, Top 16, Group H, Basketball match at Nokia Palace Stadium in Tel Aviv on Febuary 9, 2012.  AFP PHOTO / JACK GUEZ (Photo credit should read JACK GUEZ/AFP/Getty Images)
Bennet Cantu's Andrea Cinciarini (R) vies with Maccabi's Demond Mallet (L) during their Euroleague, Top 16, Group H, Basketball match at Nokia Palace Stadium in Tel Aviv on Febuary 9, 2012. AFP PHOTO / JACK GUEZ (Photo credit should read JACK GUEZ/AFP/Getty Images) AFP/GETTY IMAGES

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ επικράτησε στο Ισραήλ της Καντού, καλύπτοντας παράλληλα και την διαφορά της ήττας στο παιχνίδι της Ιταλίας (75-60, video).

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ παρότι δεν ξεκίνησε καλά την αναμέτρηση με την Καντού κατάφερε να φτάσει στη νίκη (75-60), καλύπτοντας μάλιστα και την διαφορά της ήττας των οκτώ πόντων (82-74) στον αγώνα της Ιταλίας.

Οι Ιταλοί, πάντως πάλεψαν στο πρώτο ημίχρονο και έδειχναν να ελέγχουν την αναμέτρηση, όμως οι παίκτες του Ντέιβιντ Μπλατ πέρασαν μπροστά στο σκορ στο δεύτερο ημίχρονο και πήραν το θετικό αποτέλεσμα.

Για την Μακάμπι ο Μπλου πέτυχε 14 πόντους και ο Ελιάχου πρόσθεσε 12, ενώ για την Καντού ο Μπαζίλε σταμάτησε στους 20 και ο Σερμαντίνι είχε 15 με 10 ριμπάουντ.

Ο αγώνας:

Οι Ισραηλινοί επέβαλαν τον ρυθμό τους στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης και κατάφεραν να κλείσουν το πρώτο δεκάλεπτο με προβάδισμα τριών πόντων (17-14). Στη συνέχεια, οι Ιταλοί, οι οποίοι έδειχναν να μην έχουν χάσει την αυτοσυγκέντρωση τους δεν επέτρεψαν στους γηπεδούχους να ξεφύγουν στο σκορ και με τρίποντο του Λιούνεν βρέθηκαν στο 20ο λεπτό της αναμέτρησης στο +2 (39-41).

Με την έναρξη της τρίτης περιόδου, οι Ισραηλινοί θα πατήσουν... γκάζι και με επιμέρους σκορ 23-5 θα ξεφύγουν με 16 πόντους της Καντού (62-46). Στα τελευταία δέκα λεπτά, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να αντιδράσουν και να μειώσουν στο σκορ, αλλά οι Ισραηλινοί θα πιέσουν και θα καταφέρουν να πάρουν τη νίκη με 75-60.

Τα δεκάλεπτα: 17-14, 39-41, 62-46, 75-60.

Μακάμπι Τελ Αβίβ (Μπλατ): Παπαλουκάς 3, Χέντριξ 9, Σμιθ 8(2), Μπλου 14(2), Ελιάχου 12, Μάλετ 5(1), Πνίνι 1, Οχαγιόν 9, Σοχρτσανίτης 2, Λάνγκφορντ 12(1).

Καντού (Τρινκιέρι): Μίκοβ 2, Μαρκοϊσβίλι 3(1), Λιούνεν 5(1), Μαρκονάτο, Ματζαρίνο 3(1), Σερμαντίνι 15(10ριμπ.), Τσιντσιαρίνι 9(1), Μπρούνερ 3, Μπαζίλε 20(4).