Κέρδισε τη Μακάμπι και έμεινε "ζωντανή" για τα playoffs η Μάλαγα

Παίζοντας όμορφο μπάσκετ στο δεύτερο ημίχρονο η Μάλαγα υπέταξε με 83-69 την Μακάμπι και διατήρησε "ζωντανές" τις ελπίδες της για πρόκριση στα playoffs.

Ηταν από τα παιχνίδια που είχαν τον χαρακτήρα "Do or Die" για τη Μάλαγα. Η ομάδα του Χουάν Πλάθα όμως κατάφερε να δείξει χαρακτήρα κόντρα στην 8η Μακάμπι, πήρε μία σημαντική νίκη με 83-69 και παρέμεινε "ζωντανή" στην προσπάθειά της να μπει στην πρώτη 8αδα της EuroLeague. Πλέον η Μάλαγα έχει ρεκόρ 10-13 και βρίσκεται στην 10η θέση (έχοντας κερδίσει μάλιστα δυο φορές τη Μακάμπι), με την 9η Μπασκόνια να έχει ρεκόρ επίσης 10-13 και τη Μακάμπι 12-11.

Η Μακάμπι μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και ξέφυγε με 0-7. Πολύ γρήγορα ωστόσο η Μάλαγα ισοφάρισε σε 13-13 και πέρασε μπροστά με 17-15, κλείνοντας την πρώτη περίοδο προηγούμενη με 23-19.

Στην δεύτερη περίοδο η Μακάμπι κατάφερε χάρη σε ένα σερί 9-0 να περάσει κάνει το σκορ 25-30. Πολύ γρήγορα η Μάλαγα ωστόσο αντέδρασε και με αντεπίθεση διαρκείας έκλεισε το πρώτο ημίχρονο προηγούμενη με 42-41.

Στην τρίτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν πάλι γρήγορα να περάσουν μπροστά με 42-45. Η Μάλαγα όμως πάλι απάντησε άμεσα και χάρη σε ένα σερί 12-0 πέρασε μπροστά με 54-45, με τη Μακάμπι να μειώνει τελικά σε 60-55 στο τέλος της τρίτης περιόδου χάρη σε τρίποντο του Ντι Μπαρτολομέο.

Στην τέταρτη περίοδο η Μάλαγα ξέφυγε εκ νέου με 67-57. Τότε ήταν που η Μακάμπι προσπάθησε να κάνει την αντεπίθεσή της, αλλά με το σκορ στο 67-60 ο Πιέρ Τζάκσον υπέπεσε σε αντιαθλητικό φάουλ στον Νεμάνια Νέντοβιτς και αποβλήθηκε, αφού λίγο νωρίτερα είχε χρεωθεί με τεχνική ποινή. Με τον Τζάκσον εκτός παρκέ η Μάλαγα ανέβασε ξανά την διαφορά σε διψήφιο νούμερο (71-60), με την Μακάμπι να μειώνει μεν κάποια στιγμή σε 73-66, αλλά να μην έχει άλλες δυνάμεις να πλησιάσει περισσότερο, με τους Ισπανούς να φτάνουν σε μία δίκαιη νίκη.

Ο MVP

Ο Νεμάνι Νέντοβιτς ήταν αυτός που πήρε τη Μάλαγα πάνω του στα δύσκολα. Ο Σέρβος γκαρντ ήταν εξαιρετικός, ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 15 πόντους, 3 ριμπάουντ και 5 ασίστ, αλλά και δύο μεγάλα τρίποντα στην 4η περίοδο που "κλείδωσαν" το ματς.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Η Μάλαγα ολοκλήρωσε τον αγώνα με 8/20 τρίποντα, έναντι μόλις 4/20 της Μακάμπι. Αυτά τα 4 περισσότερα τρίποντα της Μάλαγα ήταν ουσιαστικα και όλη η διαφορά, αφού η μεν Μάλαγα ευστόχησε σε 25 δίποντα ακι 9 βολές, η δε Μακάμπι σε 24 δίποντα και 9 βολές.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Στην αποβολή του Τζάκσον. Την στιγμή που ο Αμερικανός αποχώρησε από το παρκέ η Μακάμπι βρισκόταν ήδη σε δύσκολη θέση, ωστόσο η αποβολή του ήταν αυτή που έβαλε "ταφόπλακα" στις ελπίδες ανατροπής της Μακάμπι, μαζί φυσικά με το ρεσιτάλ του Νέντοβιτς.

ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Στο "Παλάθιο ντε Ντεπόρτες" βρέθηκαν 7.482 φίλαθλοι.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Γκόντας (Ελλάδα), Χόρντοφ (Κροατία), Φριτζ (Γερμανία)

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-19, 42-41, 60-55, 83-69

ΜΑΛΑΓΑ (Πλάθα): Οκούο 1, ΜακΚάλουμ 14, Ντίαζ 4 (6 ασίστ), Σαλίν 3 (1), Ντίεζ, Μιλοσάβλιεβιτς 7 (1), Νέντοβιτς 15 (3), Σερμαντίνι 6, Βαζίνσκι 4, Μπρουκς 9, Όγκαστιν 12 (9 ριμπάουντ), Σουάρεθ 8 (2)

ΜΑΚΑΜΠΙ (Σπάχια): Τόμας 14 (1), Ρολ 8 (2), Κέιν 15, Τάιους 4, ΝτιΜπαρτολομέο 3 (1), Κοέν, Κόουλ 2, Μπόλντεν 6, Παραχούτσκι 12, Τζάκσον 5 (8 ασίστ)

Ομαδικά στατιστικά - Μάλαγα: 25/48 δίποντα, 8/20 τρίποντα, 9/14 βολές, 41 ριμπάουντ, 20 ασίστ, 7 κλεψίματα, 13 λάθη, 4 κοψίματα

Ομαδικά στατιστικά - Μακάμπι: 24/47 δίποντα, 4/20 τρίποντα, 9/11 βολές, 36 ριμπάουντ, 21 ασίστ, 7 λάθη, 13 λάθη, 1 κόψιμο

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Η Μάλαγα θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας τον Ερυθρό Αστέρα στις 2 Μαρτίου για την 24η αγωνιστική της EuroLeague. Η Μακάμπι υποδέχεται την ΤΣΣΚΑ Μόσχας την 1η Μαρτίου για την ίδια διοργάνωση.