Κάχα Λαμποράλ - Τσεντεβίτα 97-70

Η Κάχα Λαμποράλ διέσυρε την Τσεντεβίτα με σκορ 97-70 και προκρίθηκε πανηγυρικά στο TOP-16 της Ευρωλίγκας ως 4η. Μαζί με Ολυμπιακό στους "16" (vid)

Η Κάχα Λαμποράλ δεν είχε κανένα απολύτως πρόβλημα να κάμψει την αντίσταση της Τσεντεβίτα και τη διέλυσε με σκορ 97-70 για την 10η και τελευταία αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Έτσι, πέρασε ως 4η στην επόμενη φάση και έσωσε την παρτίδα μετά την απομάκρυνση του Ντούσκο Ιβάνοβιτς από τον πάγκο της ομάδας.

Στους "16" ο Ολυμπιακός θα ταξιδέψει και πάλι στη Βιτόρια για το παιχνίδι με αντίπαλο την Κάχα Λαμποράλ, καθώς θα συναντηθούν και πάλι.

Ο αγώνας:

Η Κάχα Λαμποράλ βρέθηκε στο ξεκίνημα του αγώνα να υπολείπεται στο σκορ με 6-12 και άργησε να μπει στο ρυθμό του αγώνα. Οι Κροάτες προηγήθηκαν με 17-12, πριν τελικά ο Ερτέλ μειώσει με τρίποντο για το 15-17 στο τέλος του α' δεκαλέπτου.

Στο ξεκίνημα της β' περιόδου, η Τσεντεβίτα έκανε το 15-19 με το Σουτόν και κάπου εκεί οι γηπεδούχοι έδειξαν να ξυπνάνε. Προηγήθηκαν με 32-25 και με επιμέρους 9-2 βρέθηκαν στο +14 (41-27).

Το ημίχρονο τελείωσε με το σκορ στο 49-30 και όλα έδειχναν να έχουν τελειώσει καθώς η Τσεντεβίτα δεν είχε άλλες αντοχές. Στο γ΄δεκάλεπτο, η διαφορά στρογγυλοποιήθηκε στους 20 (69-49) και στο τέλος εκτοξεύτηκε στους 27 (97-70), με τους Ισπανούς να πανηγυρίζουν την πρόκρισή τους στην επόμενη φάση.

Τα δεκάλεπτα: 15-17, 49-30, 69-49, 97-70

Κάχα Λαμποράλ: Νοτσιόνι 11(2), Ρότσεστιε 3(1), Μπιέλιτσα 7(1), Καμπέθας 9(1), Σαν Εμετέριο 4, Πλέις 2, Ερτέλ 3(1), Όλεσον 3(1), Λάμπε 10(1), Καλμπάρο, Μπιέλιτσα 22(2), Κοζέρ 23(5).

Τσεντεβίτα: Ράιτ 11, Σουπούτ, Άντριτς 10(1), Σουτόν 12(2), Μπίλαν 5, Ιλιέφσκι 5, Ζελαμπάλ 12, Νάρκιτς, Γκριν 7(1), Μπάζνταριτς 8(2).