Καντού - Μπαρτσελόνα 62-63

Με δύο βολές του Χουάν Κάρλος Ναβάρο η Μπαρτσελόνα πήρε τη νίκη απέναντι στην Καντού με 63-62, καθώς ο Τζανλούκα Μπαζίλε αστόχησε στο τέλος και δεν κατάφερε να διατηρήσει τις ελπίδες πρόκρισης της ομάδας του (videos).

Η Μπαρτσελόνα πήρε τη νίκη στην Ιταλία απέναντι στην Καντού με 63-62 και μηδένισε τις πιθανότητες πρόκρισης της ομάδας του Αντρέ Τρινκέρι για πρόκριση στα προημιτελικά.

Οι Ιταλοί προσπάθησαν να μείνουν ζωντανοί στο "κυνήγι" της πρόκρισης, αλλά δεν τα κατάφεραν μετά τη σημερινή (23/02) ήττα από τους Καταλανούς.

Η Καντού πλέον έχει ρεκόρ 2-3, με την Μακάμπι να έχει 3-2 και την μεταξύ τους διαφορά. Η Μπαρτσελόνα προσπάθησε να επιβάλει το παιχνίδι της, όμως οι Ιταλοί δεν την άφησαν να ξεφύγει. Με αυτόν τον τρόπο το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε στο 18-18, ενώ στο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι είχαν προβάδισμα δύο πόντων (33-35).

Τα πράγματα δεν θα αλλάξουν και στο τρίτο δεκάλεπτο, με την Μπαρτσελόνα να βρίσκεται μπροστά στο σκορ με 52-50, έπειτα από καλάθι του Ραμπασέδα. Στα τελευταία δέκα λεπτά της αναμέτρησης το ματς θα συνεχίσει να είναι ντέρμπι, όμως οι δύο εύστοχες βολές του Χουάν Κάρλος Ναβάρο θα διαμορφώσουν το τελικό σκορ, προτού ο Τζανλούκα Μπαζίλε αστοχήσει σε σουτ δύο πόντων στην εκπνοή.

Τα δεκάλεπτα: 18-18, 33-35, 50-52, 62-63.

Καντού (Τρινκέρι): Μαρκοϊσβίλι 6(2), Λιούνεν 9(1), Μαρκονάτο, Ματζαρίνο 5(1), Πέρκινς 12(2), Σερμαντίνι 14, Τσινκιαρίνι 1, Μπρούνερ 8, Μπαζίλε 7(1).