Καντού - Μακάμπι Τελ Αβίβ 82-74

Η Καντού πήρε τεράστια νίκη απέναντι στην Μακάμπι Τελ Αβίβ με 82-74 στην Ιταλία και σημείωσε την δεύτερη νίκη της στο "Top-16" της Ευρωλίγκας (video).

Εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησε η Καντού, η οποία επιβλήθηκε της Μακάμπι Τελ Αβίβ με 82-74 και... στρογγυλοκάθισε στην πρώτη δυάδα του Η' Ομίλου.

Οι Ιταλοί επέβαλαν από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης τον ρυθμό τους και δεν δυσκολεύτηκαν να φτάσουν στο θετικό αποτέλεσμα απέναντι στους περυσινούς φιναλίστ της Ευρωλίγκας.

Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με προβάδισμα τριών πόντων για την Καντού (23-20) για να κλείσουν το ημίχρονο με +5 (49-44). Στη συνέχεια τα πράγματα δεν άλλαξαν η Μακάμπι Τελ Αβίβ προσπάθησε να αντιδράσει, όμως ο Μπαζίλε και ο Μαρκοϊσβίλι σημείωσαν σημαντικούς πόντους για τους γηπεδούχους.

Έτσι, το 30' βρήκε την ομάδα του Τρινκιέρι στο +6 (66-60) για να φτάσει τελικά στη μεγάλη νίκη απέναντι στη Μακάμπι με 82-74. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν έξι λεπτά πριν το τέλος να μειώσουν στους τέσσερις πόντους (70-66) με 2/2 βολές του Λάνγκφορντ, όμως ο Μαρκονάτο ανέβασε την διαφορά στους έξι (72-66) και διατήρησε στον ρόλο του οδηγού την ομάδα του.

Ο Μίκοφ ήταν πρώτος σκόρερ της Καντού με 17 πόντους, ενώ ο Μπαζίλε πρόσθεσε 14. Για τους Ισραηλινούς ο Λάνγκφορντ σημείωσε 16 πόντους και ο Χέντριξ πέτυχε 15. Ο Θοδωρής Παπαλουκάς σε 4:41'' δεν σημείωσε καλάθι, ενώ ο Σοφοκλής Σχορτσανίτης είχε 8 σε 16 λεπτά.

Τα δεκάλεπτα: 23-20, 49-44, 66-60, 82-74.

Καντού (Τρινκιέρι): Μίκοφ 17(2), Μαρκοϊσβίλι 11(1), Λιούνεν 6(2), Μαρκονάτο 6, Ματζαρίνο 7, Σερμαντίνι 13, Τσιντσιαρίνι 4, Μπρούνερ 4, Μπαζίλε 14(4).

Μακάμπι Τελ Αβίβ (Μπλατ): Παπαλουκάς, Χέντριξ 15, Σμιθ 6, Μπλου 7(1), Ελιάχου 6, Μάλετ 8(2), Πνίνι, Μπερστάιν 4, Οχαγιόν 4, Σέγιερ, Σχορτσανίτης 8, Λάνγκφορντ 16(2).