Η Ρεάλ ταπείνωσε την Μπάρτσα στο Παλάου Μπλαουγκράνα

Οι Μαδριλένοι νίκησαν με 63-102 και πέτυχαν τη μεγαλύτερη σε διαφορά (39 π.) νίκη στην ιστορία τους επί της Μπαρτσελόνα, αφού έσπασε το ρεκόρ του 2014 στο φάιναλ φορ στο Μιλάνο

Η Ρεάλ ισοπέδωσε την Μπάρτσα μέσα στο Παλάου Μπλαουγκράνα και την υποχρέωσε στην πιο ταπεινωτική ήττα στην ιστορία της... Η διαφορά των 39 πόντων είναι η μεγαλύτερη σε διαφορά νίκη των Μαδριλένων επί των μεγάλων του αντιπάλων, ξεπερνώντας και το +38 (100-62) στο φάιναλ φορ στο Μιλάνο το 2014...

Η Ρεάλ είχε φτάσει να προηγείται ακόμα και με 46 μόλις δύο λεπτά πριν από το τέλος, η Μπάρτσα έκανε ό,τι μπορούσε για να μειώσει, αλλά δεν κατάφερε να γλιτώσει από το αρνητικό ρεκόρ. Οι Μαδριλένοι έφυγαν θριαμβευτές από τη Βαρκελώνη, με τον Σέρχιο Γιουλ να έχει 20 πόντους και μαζί με τους Κάρολ και Ράντολφ να είναι οι κορυφαίοι. Στις 6 νίκες στην EuroLeague έφτασε η Ρεάλ, 4-4 το ρεκόρ της Μπάρτσα.

MVP

Ο Σέρχιο Γιουλ βρίσκεται σε εκπληκτική κατάσταση και συνέχισε από εκεί που τελείωσε το ματς της Τετάρτης με τον Παναθηναϊκό. Είχε 16 πόντους στο πρώτο ημίχρονο, ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 20. Ηταν μακράν ο κορυφαίος, έχοντας βέβαια και την συμπαράσταση των υπολοίπων. Απλά αυτός έδωσε τη ρυθμό στην αρχή και τον ακολούθησαν και οι υπόλοιποι. Είχε 24 στην αξιολόγηση, με 4/4 βολές, 5/6 δίποντα, 2/6 τρίποντα, ενώ έδωσε και 7 ασίστ.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΣΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Στην πραγματικότητα δεν έγινε ποτέ παιχνίδι. Η Ρεάλ πήρε από την αρχή διαφορά ασφαλείας και ουδέποτε αισθάνθηκε την... ανάσα της Μπαρτσελόνα. Οι Μαδριλένοι μετέτρεψαν τον αγώνα σε παράσταση για ένα ρόλο και πέτυχαν την πιο εύκολη νίκη στην ιστορία τους μέσα στο Παλάου Μπλαουγκράνα.

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Η Ρεάλ είχε 8/9 τρίποντα μέχρι το 19'. Η ομάδα του Πάμπλο Λάσο σούταρε με εκπληκτικά ποσοστά επί 40 λεπτά και ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 14/28 σουτ πίσω από τη γραμμή των 6,75μ., την ώρα που οι "μπλαουγκράνα" είχαν 2/17 μέχρι το τελευταίο λεπτό. Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα έχασε 14 συνεχόμενες επιθέσεις στην τέταρτη περίοδο. Βέβαια, το παιχνίδι είχε κριθεί προ πολλού...

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Η Μπαρτσελόνα βρέθηκε στη χειρότερη δυνατή μέρα της και θύμισε ό,τι έγινε στο ΣΕΦ. Είχε σοβαρό πρόβλημα στην επίθεση, δεν μπορούσε να σκοράρει ούτε από τη γραμμή των βολών. Είχε 16 στις 25, ενώ σούταρε με 45% στα δίποντα και μόλις 25% στα τρίποντα, ενώ είχε και 17 λάθη. Οι αριθμοί λένε πάρα πολλά.

Η Ρεάλ έπαιξε το απόλυτο μπάσκετ στο πρώτο ημίχρονο και η Μπαρτσελόνα έμοιαζε ανήμπορει να αντιδράσει. Ο Γιουλ και ο Κάρολ μπήκαν ζεστοί στο παρκέ και έκαναν ό,τι ήθελαν την αντίπαλη άμυνα, γι αυτό και το σκορ έγινε 5-12 στο 4' και 17-29 στο δεκάλεπτο. Οι δύο γκαρντ της Ρεάλ είχαν μαζί 17 πόντους, ενώ από την Μπάρτσα ο Ράις ήταν απελπιστικά μόνος.

Οι Καταλανοί ήθελαν να αντιδράσουν, όμως η Ρεάλ ήταν αποφασισμένη. Ο Ράντολφ πήρε την σκυτάλη και πυροβολούσε κατά ριπάς, με συνέπεια να γίνει το 25-42 στο 17'. Το κρεσέντο των Μαδριλένων είχε και συνέχεια με τον Γιουλ να φτάνει στους 17 πόντους και κάπως έτσι να ολοκληρώνεται το ημίχρονο με το εντυπωσιακό 31-54!

Τίποτα απολύτως δεν άλλαξε στο τρίτο δεκάλεπτο. Η Ρεάλ δεν άφησε το πόδι από το γκάζι, η Μπαρτσελόνα είχε πρόβλημα και στις δύο πλευρές του γηπέδου και η διαφορά έφτασε τρεις φορές στους 31 πόντους (37-68 στο 25', 42-73 στο 28', 44-75 στο 29').

Στο 36' η Ρεάλ έφτασε και στο +45 (46-91), με την Μπάρτσα να μην έχει σκοράρει στην τελευταία περίοδο για έξι λεπτά. Εκεί κάρφωσε ο Χολμς και πέτυχε το πρώτο καλάθι της ομάδας του στο τέταρτο δεκάλεπτο. Το 50-96 έγινε στο 38' και δύο τρίποντα του Ράις στο τελευταίο λεπτό έριξαν τη διαφορά στους 39 (63-102)

Τα δεκάλεπτα: 17-29, 31-54, 46-75, 63-102