Η Ρεάλ "εκτέλεσε" από τα 6.75 μέτρα τη Νταρουσάφακα

Με τον Σέρχιο Γιουλ να κάνει την αρχή και τους υπόλοιπους να ακολουθούν, η Ρεάλ επιβλήθηκε με 101-83 της Νταρουσάφακα, τελειώνοντας τον αγώνα με 16/30 τρίποντα!

Ένα διαστημικό (πρώτο) δεκάλεπτο και άλλα τρία δεκάλεπτα που... πυροβολούσε από την περιφέρεια αρκούσαν και περίσσευαν για την Ρεάλ προκειμένου να επιβληθεί με 101-83 της Νταρουσάφακα και να ανεβάσει το ρεκόρ της στο 18-5, παραμένοντας μόνη πρώτη στην κατάταξη.

Η Ρεάλ έκανε επίδειξη δύναμης κόντρα στη Νταρουσάφακα, φτάνοντας τις 9 σερί νίκες στην διοργάνωση, σε μία ακόμα επιβεβαίωση ότι βρίσκεται σε εκπληκτική κατάσταση.

Ο MVP

Ο Σέρχιο Γιουλ τα έκανε (πάλι) όλα. Ο Ισπανός γκαρντ ξεκίνησε τον αγώνα σημειώνοντας 19 πόντους στην πρώτη περίοδο (!) και τελικά ολοκλήρωσε τον αγώνα με 26 πόντους με 3/4 δίποντα, 6/8 τρίποντα, 2/2 βολές, 2 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 2 κλεψίματα και 31 πόντους στο σύστημα ranking της EuroLeague (ρεκόρ καριέρας)!

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Όσο βαρύ και αν ακουστεί, στην πρώτη περίοδο. Η Ρεάλ ήταν ασταμάτητη στο ξεκίνημα του αγώνα, ξεφεύγοντας με 30-14, κάνοντας στην συνέχεια συντήρηση δυνάμεων, φτάνοντας σε μία άνετη νίκη.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Τα 16/30 τρίποντα της Ρεάλ, αλλά και τα 20/31 δίποντά αποτελούν απλώς μία μικρή ένδειξη όσων έγιναν στη Μαδρίτη, με τους Μαδριλένους να κάνουν... πάρτι, σκοράροντας όποτε ήθελαν είτε στο "ζωγραφιστό", είτε πίσω από την γραμμή του τριπόντου. Οι 28 ασίστ επίσης είναι ένα νούμερο που ξεχωρίζει.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Η Ρεάλ ήταν καταιγιστική στο ξεκίνημα του αγώνα και με τον Σέρχιο Γιουλ να ξεκινάει με 4/4 τρίποντα ξέφυγε με 20-8. Δεν έμεινε μάλιστα εκεί, παρά λίγο αργότερα η διαφορά ανέβηκε στους 15 πόντους (25-10), αλλά και στους 18 (30-12) λίγο πριν το φινάλε της πρώτης περιόδου χάρη στο 5ο τρίποντο του Γιουλ, που έκλεισε την πρώτη περίοδο με 19 πόντους (!), με την Ρεάλ να προηγείται με 30-14.

Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου η Νταρουσάφακα θα έβρισκε τον τρόπο να ισορροπήσει λίγο το ματς, κυρίως επειδή ο Γιουλ βρισκόταν στον πάγκο, μειώνοντας σε 36-28. Με ένα νέο ξέσπασμα ωστόσο η Ρεάλ ξέφυγε εκ νέου με 51-32, κλείνοντας τελικά την πρώτη περίοδο προηγούμενη με 53-37.

Η τρίτη περίοδος ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να ανεβάζουν την διαφορά για πρώτη φορά πάνω από τους 20 πόντους (58-38 και 61-40). Σταδιακά ωστόσο η Νταρουσάφακα άρχισε να ροκανίζει την διαφορά, μέχρι που χάρη σε ένα ξέσπασμα και ένα σερί 9-0 μείωσε σε 69-60. Τότε όμως η Ρεάλ ξαφνικά ανασκουμπώθηκε και έκλεισε την τρίτη περίοδο με ένα σερί 6-0, πηγαίνοντας έτσι στην τέταρτη περίοδο προηγούμενη με 75-60.

Στην τέταρτη περίοδο οι γηπεδούχοι έδειξαν από νωρίς ότι δεν είχαν όρεξη να μπουν σε περιπέτειες και με ένα ξέσπασμα ξέφυγαν με 81-61. Κι αν η Νταρουσάφακα μείωσε σε 83-69 λίγο αργότερα και 93-83 περίπου 2 λεπτά πριν το τέλος του αγώνα, αρκούσε ένα ακόμα ξέσπασμα της Ρεάλ για να "τελειώσει" το παιχνίδι, με τον Γιουλ να βάζει στο τέλος του αγώνα το κερασάκι στην τούρτα με τρίποντο από το κέντρο του γηπέδου!

Τα δεκάλεπτα: 30-14, 53-37, 75-60, 101-83