Γαλατασαράι - Μπάγερν Μονάχου 76-69

Ο Κάρλος Αρόγιο ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής της... σκούπας που έβαλε η Γαλατασαράι στην Μπάγερν (76-69). Οι Τούρκοι έφτασαν τις 5 νίκες και πέρασαν πάνω από τους Γερμανούς.

Ήταν αυτός που... είδε το μονοπάτι της επιτυχίας και είτε το περπατούσε (ο ίδιος), είτε "έφτιαχνε" τους συμπαίκτες του. Εξ ου και ο Κάρλος Αρόγιο τελείωσε με 16π. και 11 ασίστ (είχε μόλις ένα λάθος, σε 35.12''), στο 76-69 επί της Μπάγερν. Οι Τούρκοι είχαν νικήσει στο Μόναχο 66-72 και άρα στην ισοβαθμία, περνούν πάνω από τους Γερμανούς.

Τα στατιστικά του αγώνα

Οι δηλώσεις των προπονητών

Η πρώτη περίοδος είχε τέσσερις ισοπαλίες και πέντε αλλαγές χεριών στο προβάδισμα, με τελευταία το 21-20 του Χέρστον, στη λήξη του δεκαλέπτου, με ανάποδο κάρφωμα, μετά την 3η ασίστ του Αρόγιο. Από την Μπάγερν, ο Ντιλέινι είχε περιοριστεί (στους 4π.), με την άμυνα των γηπεδούχων να μην επιτρέπει σε κανέναν κάτι καλύτερο των 6 πόντων (βλ. Σάφαρτζικ).

Τι ακολούθησε; Το επί μέρους 21-11 της Γαλατά έως το 42-31, δια χειρός Ντόμερκαντ, με τον Αρόγιο να 'χει φτάσει τους 12π. και τις 5 ασίστ, ενώ είχε μόλις ένα λάθος. Ο Σάφαρτζικ "έκλεισε" το ημίχρονο στο -8 (42-34), με τη δεύτερη περίοδο να 'χει 9/13 διπ. και 1/2 τριπ., μαζί με μόλις 1 λάθος και 5-1 τρίποντα για τους γηπεδούχους και 3/10 διπ., με 2/5 τριπ., 4-5 ριμπ. και 5 λάθη για τους Γερμανούς.

Ο Μενσά Μπονσού ανέλαβε να προσφέρει θέαμα στο τρίτο δεκάλεπτο, με τρία καρφώματα από το 44-38 (21.06) έως το 52-40 (23.45), ενώ μεσολάβησε το τρίποντο του Μαρκοϊσβίλι και ένα καλάθι του Ντιλέινι. Όταν ο Αρόγιο έκανε 9 τις ασίστ του, ο Χέρστον πρόσθεσε ένα ακόμα εντυπωσιακό alley oop, στον αιφνιδιασμό (58-46, 27.20''). H Mπάγερν πέρασε την μπάλα μέσα στο καλάθι και πήρε ένα 6-0 (58-53, 29.16''), το οποίο σταμάτησε ο Χέρστον, με ντράιβ (φτάνοντας τους 11π.). Με 1/2 βολές, ο Τόμπσον διαμόρφωσε το 60-54, του 30'.

Σημείωση: στην τρίτη περίοδο, οι παίκτες του Αταμάν έκαναν 7 λάθη, αλλά βελτίωσαν την κατάσταση με τα ριμπάουντ (7-3 vs. 4-5 επί του συνόλου των 15-4 vs. 14-13).

Η τελευταία πράξη ξεκίνησε με καλάθι του Αρόγιο (62-54, 30.13'') και μετά κάναμε τρία λεπτά να δούμε καλάθι, έως ότου αρχίσει η αντεπίθεση των Γερμανών, με τον Μπράιαντ, ο οποίος είχε επιστρέψει στο παρκέ (με έξι δικούς του πόντους, διαμορφώθηκε το 65-60, στο 34.52). Όταν έγινε ο Ντιλέινι διψήφιος, το σκορ διαμορφώθηκε σε 69-64 (36.50). Τα λάθη συνεχίστηκαν για την Μπάγερν που πετούσε στο καλάθι των αχρήστων τα "σκουπίδια" (36 vs. 23 έως εκείνο το σημείο), αλλά συνεχίστηκαν και για τη Γαλατά (με αυτό του Αρσλάν, στο 38' έγιναν 9). Και τι έγινε τελικά; Ο Ντιλέινι ήταν άστοχος, οι γηπεδούχοι πήραν τα πιο κρίσιμα ριμπάουντ και με το 5ο alley oop, στη 10η ασίστ του Αρόγιο και τους 14π. του Μεσνά Μπονσού, το σκορ έγινε 73-66, ενώ έμεναν 54''. Ο Πορτορικανός ήταν εκείνος που είδε μόνο τον Χέρστον στο τρίποντο, με τον τελευταίο να ευστοχεί (76-66, 21'' για το τέλος) και ουσιαστικά να λήγει το ματς εκεί.